15.12
22:33

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ της Καρδιάς

Μετά τον αποκλεισμό της από τα τελικά του Λιγκ Καπ, παρά την προσπάθειά της η Ένωση ηττήθηκε απο την Κηφισιά στο Ζηρίνειο.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στη Volleyleague η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ στην Κηφισιά από την ομώνυμη ομάδα. Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι και χωρίς να προβάλλουν ιδιαίτερη αντίσταση βρέθηκαν πίσω με 2-0 σετ. Ακόμα κι έτσι, το σύνολο του Νίκου Νεόφυτου αντέδρασε, ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε με 2-6 στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα, παίρνοντας μόλις 1 βαθμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Κηφισιά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0, αναγκάζοντας τον κόουτς Νεόφυτο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 5-3, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (9-3). Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά της ΑΕΚ να “τρέξει” ένα 4-0, ρίχνοντας τη διαφορά στους 2 πόντους (9-7). Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άργησαν όχι μόνο να πλησιάσουν στον πόντο (10-9), αλλά και να ισοφαρίσουν (11-11), καθώς βελτίωσαν σημαντικά την υποδοχή και το μπλοκ. Η Κηφισιά και πάλι με τον Χαντ να ανεβάζει ρυθμούς “έτρεξε” σερί 5-1 (17-12), με την ΑΕΚ να μειώνει με τον Στοΐλοβιτς σε 18-15. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας (21-16), με τον Λάππα και τον Στοΐλοβιτς να μειώνουν σε 21-18. Η Κηφισιά έφτασε στο σετ πόιντ με 24-20, η ΑΕΚ μείωσε σε 24-22, αλλά έχασε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι από νωρίς το προβάδισμα με 2-0 και 7-4 στη συνέχεια. Με βελτίωση στο μπλοκ της και τους Στοΐλοβιτς και Κανέλλο να “βομβαρδίζουν” η “Ένωση” ισοφάρισε σε 7-7. Η Κηφισιά και πάλι ξέφυγε με 3 πόντους διαφορά (11-8), με τον Νίκο Νεόφυτο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ δεν έδειξε να αφυπνίζει τους “κιτρινόμαυρους”, καθώς η Κηφισιά βρέθηκε ακόμα και στο +5 (16-11). Ο Νίκος Νεόφυτος ανακάτεψε την τράπουλα και πέρασε στο παιχνίδι και τον Δρογκάρη αντί του Σαλαφζούν. Με πίεση στο σερβίς, η ΑΕΚ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 2 πόντους (18-16), ξαναμπαίνοντας στο σετ. Η Κηφισιά ξέφυγε και πάλι με 4 (20-16), αλλά η “Ένωση” μείωσε εκ νέου στους 2 πόντους (20-18, 21-19). Το μπλοκ της Κηφισιάς λειτούργησε και πάλι για το 23-19, με το 25-20 να είναι το τελικό σκορ του σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν γρήγορα σε 2-2. Η “Ένωση” με τον Στοΐλοβιτς και πάλι πήρε προβάδισμα δύο πόντων (3-5), αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε σε 6-6. Ο Βούλγαρος άσσος της ΑΕΚ και ο Χαραλαμπίδης έδωσαν λύσεις και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-9. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 12-12 και 14-14, ενώ πήραν κεφάλι στο σκορ με 15-14. Με τον Σαλαφζούν να μοιράζει πάσες μισούς… πόντους ο “Δικέφαλος” με σερί 5-0 ξέφυγε με 15-19. Η ΑΕΚ συνέχισε σε αυτό το ρυθμό, έφτασε στο σετ πόιντ με 24-20 και τελικώς μείωσε σε 2-1 σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ, η Κηφισιά ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 3-0, για να απαντήσει άμεσα η ΑΕΚ (3-3). Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πέρασαν μπροστά με 4-5. Με ιδιαίτερη σοβαρότητα οι παίκτες του Νεόφυτου διατηρούσαν το +1, ενώ με μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (7-10). Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η “Ένωση” έφτασε στο +4 (7-11, 11-1512-1613-17). Η Κηφισιά μείωσε σε 15-17, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 3-1 για το 16-20. Οι δύο ομάδες έφτασαν με διαδοχικούς πόντους στο 19-23, όταν και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 21-23. Η ΑΕΚ πήρε το σετ πόιντ (21-24), αλλά και πάλι η Κηφισιά πλησίασε στον πόντο (23-24). Η ΑΕΚ δεν αγχώθηκε και κατέκτησε το σετ με 25-23, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με 1-0, αλλά η ΑΕΚ την προσπέρασε με 1-3. Με δύναμη στο μπλοκ και καλή υποδοχή η “Ένωση” ανέβασε τη διαφορά και στους 3 πόντους (1-4), με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ άουτ. Το 2-4 της Κηφισιάς, έγινε γρήγορα 2-6 με τον κόουτς Ζαλμά να παίρνει και δεύτερο τάιμ άουτ. Ένα λάθος στο σερβίς της ΑΕΚ και μία επίθεση “έριξαν” τη διαφορά στους 2 πόντους (4-6), με τον Νίκο Νεόφυτο να καλεί αυτός τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να πιέζει στο σερβίς και εν τέλει ισοφάρισε σε 6-6, πριν πάρει και πάλι το προβάδισμα με 7-8 η ΑΕΚ, από λάθος σερβίς. Με συνεχόμενα μπλοκ και δεύτερες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10-8, ενώ το σερί τους από το 7-8 έφτασε στο 5-0 (12-8), δυσχεραίνοντας τη θέση του “Δικεφάλου”. Η ΑΕΚ μείωσε σε 13-10 και 14-11, αλλά η Κηφισιά έκανε το 15-11 και το 3-2 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την “ΑΕΚ της Καρδιάς“, το Σάββατο 22 Δεκεμβρίου όταν και υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για την 11η αγωνιστική της Volleyleague, με την οποία και ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Μετς στις 17:00.