15.12
18:44

Ασταμάτητη Βασίλισσα, «σάρωσε» το Λαύριο

Χωρίς να κουραστεί και έχοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα, η Βασίλισσα επικράτησε με 83-64 του Λαυρίου και συνέχισε το αήττητο σερί της σε Ελλάδα και Ευρώπη

Ενάμιση λεπτό άσφαιρη ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Λαύριο, με τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει τρεις πόντους για τους φιλοξενούμενος. Ο Χάντερ με ½ και στη συνέχεια με καλάθι ισοφάρισε σε 3-3, ενώ στη συνέχεια από κλέψιμο του, ο Γκρίφιν βγήκε μόνος του στην επίθεση και κάρφωσε θεαματικά για το 5-3 στο 3’. Ο Γκρίφιν με φόρα από την Ιερουσαλήμ έκανε το 7-7 από ασίστ του Χάντερ και ο Σαντ Ρος ανάμεσα σε δύο αντιπάλους πέτυχε το 9-7. Στο 7’ ο Σαντ Ρος από το 6 μέτρα πέτυχε το 14-9 και στο 9’ ο Ρόμπερσον έκανε φάουλ στο καλάθι του Τζόουνς, ο οποίος έκανε το 15-14. Σχεδόν 20’’ πριν το τέλος, η άμυνα της Ένωσης ολιγώρησε, ο Τσαλμπούρης έκανε το Οντιάσε, ο οποίος κάρφωσε για το 16-15 του Λαυρίου.

Με τάπα στον Σάκοτα και καλάθι, ο Οντιασέ πέτυχε το 18-15 για τους φιλοξενούμενους, με την Ένωση να έχει να πετύχει τον στόχο για περίπου 5 λεπτά. Στο 12’ ο Τσαλμπούρης κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 17-18 και ο Σάκοτα κάτω από τη ρακέτα το 19-20. Στο 13’ ο Μωραίτης με εξαιρετική κίνηση μέχρι το καλάθι ισοφάρισε για το 21-21 και ο Γκρίφιν, μετά το αντιαθλητικό του Μέλσον πέτυχε το 23-21. Ματσιούλις και Χάντερ άνοιξαν τη διαφορά σε 27-21, αναγκάζοντας το Λαύριο σε τάιμ άουτ, 14’. Ο Γκρίφον από την μία ρακέτα στην άλλη έκανε το 30-21 και ο Σάκοτα με λέι απ το 32-23 στο 15’. Ο Οντιάσε μείωσε με κάρφωμα σε 32-25 και ο Ματσιούλις με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 34-25, στο 18’. Η ΑΕΚ με δύο λάθη έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο με τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει το 37-31 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Χάντερ με προσποίηση πέτυχε το 39-31 και ο Τζόουνς μείωσε σε 39-33. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έκανε το 39-36 και ο Χάντερ πέτυχε το 41-36 στο 23’. Στο 25’ η ΑΕΚ πίεζε, ο Τσαλμπούρης πήρε το ριμπάουντ μετά τη ½ του Μέις και πέτυχε το 46-38. Στη συνέχεια ο νεαρός ψηλός έκλεψε, έβγαλε τον Μέις μόνο του, ο οποίος αστόχησε, όμως ο Σαντ Ρος που ακολούθησε την προσπάθεια κάρφωσε για το 48-38. Ο Τσαλμπούρης στη συνέχεια πέτυχε το 50-40 και ο Μέις το 52-42 στο 27’. Ο Σάκοτα με «βόμβα» έκανε το 55-42 και ο Σαντ Ρος με 2/2 το 57-42. Ο Μέις σαν πέναλτι έκανε το 61-44 και στα τελευταια δευτερόλεπτα με τρίποντο διαμόρφωσε το 64-44 του 3ου δεκαλέπτου.

Μα τη διαφορά ασφαλείας άπ το 3ο δεκάλεπτο να έχει κλειδώσει τη νίκη, η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και τελικά πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στο Λαύριο, συνεχίζοντας τπ αήττητο σερί της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 4 (4 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρίφιν 8 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 7 (1), Ρατάν-Μέις 12 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3, Ρόμπερσον 3

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Ματρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10, Νίξον 6, Λαμπ 7 (1), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιάσε 9

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 29/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/25 βολές, 47 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 22/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 8/15 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει με τον Παναθηναϊκό τυπικά γηπεδούχο στο ΟΑΚΑ στις 23/12 (21:00), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί μια μέρα πριν (22/12) στις 15:30 τον Προμηθέα Πάτρας.