14.12
00:04

Νίκησε εύκολα η Ένωση

Άλλη μια νίκη για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ με σκορ 6-3 κόντρα στην  Επίλεκτη Ακαδημία.

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Επίλεκτη Ακαδημία, ωστόσο η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ της επιβλήθηκε με 6-3 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Futsal Superleague. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για τον “Δικέφαλο” που μετά το άδικο αποτέλεσμα με τον Παναθηναϊκό, έχει ξεχάσει τι θα πει… ήττα. Η “Ένωση”, έτσι, μείωσε και πάλι τη διαφορά από την κορυφή στους 3 βαθμούς, φτάνοντας τις 12 νίκες σε 14 αγώνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μόλις στο 2′ προηγούνταν με 3-0 (!) μεδύο γκολ του Θανασάι και ένα του Δελλαπόρτα. Η “Ένωση” έφτασε πολύ κοντά και σε περισσότερα γκολ, αλλά πότε η αστοχία, πότε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων της στέρησαν τη διεύρυνση του σκορ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 3-0 υπέρ του “Δικεφάλου”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι στο 29′ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα (3-1), ενώ ένα λεπτό μετά, μείωσαν σε 3-2, βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Ο Δελλαπόρτας έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ στην αμέσως επόμενη φάση (4-2), αλλά και πάλι οι “νυχτερίδες” μείωσαν στο γκολ (4-3) στο 31′. Ο Αρτινός με όμορφο γκολ “έγραψε” το 5-3 στο 33′, ενώ οι Κυπελλούχοι Ελλάδος έχασαν μεγάλη ευκαιρία να “καθαρίσουν” τη νίκη, αλλά αστόχησαν σε 10μετρο χτύπημα. Τελικά, ο Σκουτέλης ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 6-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας, την Δευτέρα (17/12, 20:00) όταν και θα φιλοξενηθεί από τον Μινώταυρο για την 15η αγωνιστική.

ΑΕΚ – Επίλεκτη Ακαδημία 6-3