12.12
23:56

Αντίο στ’ αστέρια με… κάτω το κεφάλι

Η ΑΕΚ του Μαρίνου Ουζουνίδη ολοκλήρωσε και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση των πρωταθλητών με μηδέν βαθμούς στον όμιλο της καθώς ηττήθηκε και στη Λισαβόνα παρότι κρατούσε το… «μηδέν» μέχρι και το 89’. Μοιραίος ο Γαλανόπουλος καθώς από δικό του φάουλ (δέχτηκε και την δεύτερη κίτρινη –  κόκκινη) η Μπενφίκα άνοιξε το σκορ και πήρε τη νίκη

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΛΙΣΑΒΟΝΑ: Πάνος Καλογερόπουλος

Κακό το πρώτο 45λεπτο στη Λισαβόνα από πλευράς θεάματος με την ΑΕΚ να κρατάει το μηδέν στην εστία της δίχως όμως να δέχεται και επικίνδυνες φάσεις από την Μπενφίκα. Το 4-3-3 που σχημάτισε στον αγωνιστικό χώρο ο Μαρίνος Ουζουνίδης με τους Μοράν, Γαλανόπουλο και Τσόσιτς πήγε καλά ανασταλτικά παρότι στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα η Ένωση δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα καθόλου στα πόδια της.

Η Μπενφίκα από την πλευρά της είχε μια καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με την κεφαλια του Χαρντέλ να μην βρίσκει στόχο και το απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκριμάλδο στο 15’ να περνάει άουτ επίσης. Ο δικέφαλος πέρασε για πρώτη φορά το κέντρο στο 21 όταν ο Μπογέ έκανε προσπάθεια από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή των ερυθρόλευκων. Η μπάλα έφτασε τον Γαλανόπουλο που δεν σούταρε καλά, ενώ όταν ο Αργεντινός πήρε (κακώς) ξανά το ριμπάουντ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Λίγο πριν το ημίχρονο υπήρξε μια υποψία φάσης για την Μπενφίκα, ωστόσο η κεφαλιά του Ζαρντέλ πέρασε πολύ άουτ ενώ στο ίδιο λεπτό και μετά από στραβοκλωτσιά του Πόνσε σε προσπάθειά του να βγάλει άμυνα, ο Σεφέροβιτς έπιασε το δυνατό σούτ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπάρκα. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ ολοκληρώνει με ένα σουτ του Κλωναρίδη που πέρασε άουτ.

ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ανέβηκαν μέτρα και από τα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν περισσότερο να βρουν κάτι επιθετικά προκειμένου να αλλάξουν κάτι σε σχέση με το μουντό πρώτο μέρος. Στο 57’ ο Σεφέροβιτς έκανε την παράλληλη στη καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ, ευτυχώς για την Ένωση δεν υπήρχε παίκτης να τη σπρώξει στα δίχτυα καθώς ο επιθετικός της Μπενφίκα έκανε ανάποδη κίνηση. Η Ένωση ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με αξιώσεις καθώς λίγο μετά το 60 είχε μια καλή στιγμή με τον Μοράν να μπαίνει στην περιοχή από πάσα του Πόνσε, αλλά δεν κατάφερε να ακουμπήσει την μπάλα από καλή θέση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ένωση χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-0 όταν μετά από κόρνερ ο Τσόσιτς πήρε την κεφαλιά που έφυγε εκατοστά από τα γκολπόστ του Βλαχοδήμου. Η Μπενφίκα απάντησε με τον Σεφέρβιτς να μπαίνει στην περιοχή των «κιτρινόμαυρων» όμως το πλασέ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μπάρκας.

Οι ερυθρόλευκοι πίεζαν παραπάνω προκειμένου να κλέψουν τη νίκη και μάλιστα στο 70λεπτο είχαν και δοκάρι με τον Σεφέροβιτς και πάλι που αυτή τη φορά η τύχη δεν του κάνει τη χάρη, ευτυχώς για την Ένωση. Το παιχνίδι πήρε ωραία τροπή στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν διακαώς το τέρμα που θα έδινε όπως όλα έδειχναν και τη νίκη. Ο δικέφαλος από την άλλη κρατούσε το… μηδέν ψάχνοντας μόνο τις αντεπιθέσεις με την βοήθεια των Γιαννιώτα, Μάνταλου και Γκάλο που είχαν περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα η ΑΕΚ έμεινε και με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Γαλανόπουλο να δέχεται δύο κάρτες σε μικρό χρονικό διάστημα ενώ στο ίδιο λεπτό η Μπενφίκα κάνει το 1-0 με απευθείας χτύπημα φάουλ του Γκριμάλδο για να παγώσει τους «κιτρινόμαυρους» που κρατούσαν μέχρι εκείνο το λεπτό ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Πορτογαλία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σεφέροβιτς έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη καθώς και πάλι σταμάτησε στο δοκάρι.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι (59’ Σέρβι), Ράδα Σίλβα (34’ Ζίνκοβιτς), Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Ζοάο Φέλιξ (76’ Καστίγιο), Ζέντσον Φερνάντες.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Τσόσιτς, Μοράν (77’ Γκάλο), Κλωναρίδης (61’ Γιαννιώτας), Μπογέ (68’ Μάνταλος), Πόνσε.