09.12
21:22

Εύκολη νίκη για την Ένωση

Ο απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Δικέφαλος επί της Κόμπρας επικρατώντας 12-2 συνεχίζοντας τη σπουδαία πορεία για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη η ΑΕΚ, ξεπέρασε εύκολα και το εμπόδιο της Κόμπρας, καθώς επικράτησε με 12-2 στο κλειστό του Βύρωνα για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Futsal Super League.

Η “Ένωση” δεν δυσκολεύτηκε στο παιχνίδι, το έφερε στα μέτρα της από το πρώτο λεπτό και με ένα εντυπωσιακό 2ο ημίχρονο ανέβασε ψηλά την διαφορά του σκορ και πέτυχε μία ακόμα εντυπωσιακή νίκη, την 11η στο πρωτάθλημα.

Ο “Δικέφαλος” μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ στο 3΄ με τον Θανασάι, ενώ 3 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, κάνοντας το 1-1. Κάπου εκεί η ΑΕΚ πάτησε γκάζι παίρνοντας ξανά προβάδισμα στο 9′ με τον Δελλαπόρτα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Μάνος έκανε το 1-3. Η ΑΕΚ έσπασε τα δοκάρια μέχρι το 18′ όπου ο Ηλιάδης έκανε το 1-4 όπου ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ χρειάστηκε 6 λεπτά για να αποκτήσει μεγάλη διαφορά καθώς μέχρι το 26′ πέτυχε 4 γκολ, με τους Θανασάι, Ασημακόπουλο, Ταρνανίδη και Ζιάκα να είναι οι σκόρερ. Η “Ένωση” δεν σταμάτησε εκεί και στο 31′ o Aσημακόπουλος έκανε το 1-9, ενώ ο Θανασάι σκόραρε για 3η φορά στο παιχνίδι κάνοντας το 1-10 στο ίδιο λεπτό. Στο 35′ ο Λιαρόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-11, ενώ λίγο μετά η Κόμπρα με αυτογκόλ, πρόσθεσε ένα ακόμα τέρμα για την ΑΕΚ. Στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-12.

Η αρχική 5αδα της ΑΕΚ: Θεοφίλου, Μάνος,Δελλαπόρτας, Ασημακόπουλος και Θανασάι

Ντεμπούτο στην ανδρική ομάδα για την ΑΕΚ, έκανε και ο Σούλης που ανήκει στην Κ18 της ομάδας μας.