08.12
19:02

Άνετα το «τρίποντο» η ΑΕΚ της Καρδιάς

Την πρώτη της «καθαρή» νίκη πέτυχε η Ένωση απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague, παράγοντας καλό βόλεϊ και παίρνοντας σημαντικούς βαθμούς για την συνέχεια.

Η ΑΕΚ κατάφερε να δείξει το πρόσωπο που ήθελε και να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση, απέναντι σε ένα ποιοτικά ασθενέστερο αντίπαλο.

Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου έδειξαν καλά στοιχεία σε άμυνα και επίθεση αλλά συνδυάστηκαν ωραία, καταφέρνοντας να παίξουν βόλεϊ αρκετά ελκυστικό και επιθετικό.

Το τελικό σκορ στα σετ (3-0) στο κλειστό του Μετς ήρθε σχετικά άνετα και έτσι η ΑΕΚ της Καρδιάς πήρε σημαντική νίκη-ανάσας για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ η “Ένωση” μπήκε δυνατά θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να μην δίνουν όμως περιθώρια στην ΑΕΚ για να πάρει διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα μας έφτασε στο 7-5, όμως ο Εθνικός αντέδρασε και με ένα 3-0 πέρασε μπροστά με 7-8. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και πέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ, κάτι που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ και το κατέκτησε με 25-19.
Με τον ίδιο τρόπο εξελίχθηκαν και τα επόμενα δύο σετ, με την ΑΕΚ και τον Εθνικό να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την “Ένωση” να καταφέρνει στο τέλος να παίρνει την διαφορά και να κατακτά και τα δύο σετ με 25-19.
 Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας μας στις 15/12 κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς στο Ζηρίνειο.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-19