28.11
06:00

Πρόωρο αντίο με κάτω τα χέρια

Η Ένωση ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης (27/11 ΑΕΚ – Άγιαξ 0-2) στο ΟΑΚΑ με τον τεχνικό της να αλλάζει σύστημα πρόσωπα δίχως όμως αποτέλεσμα – Κόκκινη και πέναλτι ο Λιβάγια στο 67’ και όλα τέλειωσαν στην 5η αγωιστική των ομίλων του Champions League με την ΑΕΚ να πηγαίνει στη Λισαβόνα με 0 βαθμούς.

ΤΟ ΑΛΛΑΓΜΕΝΟ ΣΧΗΜΑ

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε προαναγγείλει τον παραγκωνισμό των Σιμόες, Λαπρόπουλου και Μπακασέτα και ως επί των πλείστων τις ριζικές αλλαγές τουλάχιστον ως προς τα πρόσωπα που θα βλέπαμε στο ματς με τον Άγιαξ εκεί όπου η Ένωση τα έπαιζε όλα για όλα προκειμένου να πάρει τη νίκη που θα της επέτρεπε να ελπίζει για τη συνέχεια στην Ευρώπη.

Ο Έλληνας τεχνικός παράταξε την Ένωση σε σύστημα 1-3-5-2 όπου κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπάρκας και η τριάδα στα στόπερ αποτελούταν από τους Μπακάκη, Τσιγκρίνσκι και Οικονόμου. Στα μπακ χαφ αγωνίστηκαν οι Γκάλο και Χούλτ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα ενώ Άλεφ, Γαλανόπουλος και Μάνταλος συμπλήρωναν την πεντάδα στο κέντρο. Μπροστά τους αγωνίστηκαν ο Λιβάγια με τον Πόνσε.

ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο στόχος να κρατηθεί συμπαγής η άμυνα στα πρώτα δύσκολα λεπτά και σφιχτό το κέντρο επιτεύχθηκε εν μέρει καθώς οι Ολλανδοί δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους «κιτρινόμαυρους». Ο Άγιαξ είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο με τον Σενέ στο 23’ να εκτελεί φάουλ και τον Βέμπερ να πιάνει την κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ. Ενώ στο 30’ ο Σενέ εκτέλεσε απευθείας με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε μια υποψία καλής στιγμής ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα με τον Ονανά να προλαβαίνει τον Πόνσε και να απομακρύνει τη μπάλα.

ΠΕΝΑΛΤΙ, ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

Ο Άγιαξ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ και είχε δοκάρι στο 63ο λεπτό σε προβολή του Φαν ντε Μπέεκ. Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από την κόκκινη που αντίκρυσε ο Λιβάγια στο 67’ για χέρι μέσα στην περιοχή και πέναλτι. Είχε δει την πρώτη κίτρινη ο Κροάτης στο 53’. Ο Τάντιτς κέρδισε τον Μπάρκα άνοιξε το σκόρ και λίγο αργότερα ο ίδιος σκοράρει ξανά από κοντά μετά από πάσα του Χούντελααρ. Η ΑΕΚ έχει μία καλή στιγμή στο 86’ με τον Μπογέ μετά από ατομική ενέργεια να πιάνει δυνατό σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Ονανά.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ

Αναμφισβήτητα ο μοιραίος παίκτης του αγώνα είναι ο Μάρκο Λιβάγια ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή στο Champions League κατάφερε εκτός της κακής εμφάνισης που είχε, να δεχθεί και την κόκκινη κάρτα και ταυτόχρονα να κάνει και το πέναλτι που έβαλε στα σκαριά τον Άγιαξ για τη νίκη.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Άλεφ, Γαλανόπουλος, Γκάλο (73’ Μπογέ), Λιβάγια, Μάνταλος (78’ Κλωναρίδης), Πόνσε (81’ Πόνσε)

Άγιαξ: Ονανά, Μαζράουι (81΄ Κρίστενσεν), Μάτις, Μπλιντ, Βέμπερ, Φαν ντε Μπεκ (86’ Λάμπιαντ), Σενέ, Ντε Γιονγκ, Νέρες, Ντόλμπεργκ (62’ Χούντελαρ), Τάντιτς

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 29’ Οικονόμου, 51’ Τσιγκρίνσκι, 53’ Λιβάγια, 60’ Μαζράουι, 67’ Λιβάγια, 89’ Γιακουμάκης

Κόκκινες: 67’ Λιβάγια