21.11
19:25

Δεν τα κατάφερε στο Ρέντη η ΑΕΚ της Καρδιάς!

Η Ένωση ηττήθηκε με 3-0 σετ μέσα στον Ρέντη απ’ τον Ολυμπιακό, παρότι θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι καλύτερο απ’ το ματς, καθώς σε αρκετά σημεία του ματς έδειξε αυτοκτονικές τάσεις.

Με λίγες εβδομάδες διαφορά τελικά σήμερα πραγματοποιήθηκε το ντέρμπι του Ρέντη ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, για την 1η αγωνιστική της Volleyleague.

Όμως, η Ένωση φάνηκε κατώτερη των προσδοκιών, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ απ’ τους Ερυθρόλευκους, παρόλο που θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι καλύτερο μέσα στο ματς και βάση την εικόνα που έδειχνε, αλλά στα κρίσιμα σημεία έδειξε αυτοκτονικές τάσεις και έχασε.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να πηγαίνει με τον Ολυμπιακό πόντο-πόντο στο σκορ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει καμία απ’ τις δυο ομάδες να δημιουργήσουν προβάδισμα (16-16). Στη συνέχεια η Ένωση κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά στο ματς στους 2 πόντους με σκορ 19-21, αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 21-21, καταφέρνοντας στο τέλος μετά από ένα δραματικό παιχνίδι να κάνουν το 1-0 τα σετ, με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση, αλλά οι Ερυθρόλευκοι τους… καταδίωξαν με απότελεσμα και πάλι οι δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι Κιτρινόμαυροι όμως κατάφεραν με ένα σερί 3-0 να φτάσουν την διαφορά στο +3 για πρώτη φορά στο ματς με σκορ 6-9, αλλά ο Ολυμπιακός πάλι έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 10-10. Στη συνέχεια η ΑΕΚ έδειχνε πως έχει τον έλεγχο με αποτέλεσμα να πάρει ακόμα μια διαφορά 4 πόντων με σκορ 15-19 και παρότι έδειχνε ότι θα είναι δικό της το σετ, κατάφερε να… αυτοκτονήσει και να το χάσει με τους Πειραιώτες να κάνουν το 2-0 σετ με σκορ 25-21.

Απ’ εκεί και έπειτα και στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος δεν το έβαλε κάτω και παρότι ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, συνέχισε να προσπαθεί για να αντιστρέψει την κατάσταση. Η εικόνα και του τρίτου σετ ήταν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, αλλά οι Ερυθρόλευκοι σε κρίσιμο σημείο πήραν προβάδισμα τριών πόντων (19-16), με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώνει στο 22-21, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να πάρει κάτι απ’ το ματς με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το ματς με 3-0 σετ και σκορ 25-22.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-22.