20.11
22:56

Ανατροπή με ΑΕΚΤΖΗΔΙΚΗ ψυχή!

Πολύ άσχημο ξεκίνημα για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι που παρ’ ότι έμεινε πίσω για 10πόντους, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει μεγάλη νίκη (64-71) στο Βέλγιο. Τρομερή απόδοση από τον Λαρεντζάκη, σημαντική βοήθεια από Χάντερ, Μωραϊτη και Σαντ Ρος. Συνεχίζει στην κορυφή με 6-1 στις νίκες.

Μέτριο δεκάλεπτο για την Ένωση που παρ’ ότι επέστρεψε με ένα σερί 7-0, έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες της Αντβερπ να πάρουν προβάδισμα 4πόντων για το 1ο δεκάλεπτο. Εξαιρετικές συνεργασίες από τους Ματσιούλι και Χάντερ.

Πολύ άσχημο δεκάλεπτο για την ομάδα του Μπάνκι που δεν ήταν συγκεντρωμένη και «χάριζε» φάσεις και επιθέσεις στους αντιπάλους. Στον αγωνιστικό χώρο ο Ράταν Μέις, που αρχικά ξανά-βγήκε λόγω ενοχλήσεων ,αλλά επέστρεψε δίχως να είναι κάτι ανησυχητικό. 38-28 στο ημίχρονο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Βασίλισσα κατάφερε να παίξει με μεγάλη πίεση την Αντβερπ και να κερδίσει την μπάλα σε αρκετές περιπτώσεις. Εξαφάνισε την διαφορά των 10 πόντων και με τον Μωραϊτη σε μία εξαιρετική προσπάθεια, να πηγαίνει στο +2 για το 4ο δεκάλεπτο.

Ολοκλήρωσε ό,τι ξεκίνησε στο 3ο δεκάλεπτο η Βασίλισσα, με τρομερό Λαρεντζάκη αλλά και καθοριστικό στο τέλος Γκρίφιν. Σημαντικούς πόντους και ο Μωραϊτης, που δείχνει πως και οι… μικροί προσφέρουν σε κρίσιμα σημεία. Σημαντική νίκη, με μεγάλη ανατροπή (64-71).

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17 (7 ριμπ.), Ματσιούλις 8 (7 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρόος 4 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπ.), Γκρίφιν 3 (3 ριμπ.), Λαρεντζάκης 16 (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (4 ριμπ.).