16.11
20:41

Ευρωπαίοι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ επικράτησε με 29-25 της Μπρέγκεντς εντός έδρας και ξεκίνησαν με το «δεξί» τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, βάζοντας παράλληλα και τις βάσεις για πρόκριση μέσα στην Αυστρία. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ο Γιάκομπσεν που σημείωσε 10 γκολ, αλλά και οι Μυλωνάς, Μπάλαζ από 5 γκολ.

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς έχοντας ως αποτέλεσμα να πηγαίνουν γκολ-γκολ μαζί στο σκορ. Η Ένωση μετά το πρώτο πεντάλεπτο κατάφερε με καλή και πιεστική άμυνα, αλλά και με τον φοβερό Γιάκομπσεν να χτίζει μια διαφορά στην επίθεση της, φτάνοντας την στο +2 υπέρ της, με σκορ 7-5.

Η Μπρέγκεντς έβγαλε αντίδραση και μείωνε στο γκολ, αλλά μετά το πέρας του πρώτου τέταρτου η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στα τέσσερα γκολ με σκορ 14-10. Οι Αυστριακοί προσπάθησαν να αντιδράσουν καταφέρνοντας να ρίξουν την διαφορά στα δυο γκολ, ενώ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και σε συνδυασμό της αμυντικής αδράνειας των Κιτρινόμαυρων, σχημάτισαν το 16-15 ως σκορ ημιχρόνου, φτάνοντας την Ένωση στο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο δυναμικά στο σκορ, αλλά έχοντας πάντα από κοντά τους Αυστριακούς. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Μπρέγκεντς κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ μπόρεσε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ με 20-21. Οι Κιτρινόμαυροι παρά την αδράνεια τους που επέτρεψαν την συγκεκριμένη ροή του αγώνα, έβγαλαν άμεση αντίδραση και έκαναν ένα σερί 4-0, φτάνοντας το σκορ στο 24-21.

Στη συνέχεια η εξέλιξη του αγώνα είχε δρομολογηθεί σε θρίλερ για τις δυο ομάδες. Η ΑΕΚ κρατούσε την διαφορά υπέρ της, αλλά οι Αυστριακοί είχαν καταφέρει και πάλι να μειώσουν στο γκολ τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με σκορ 26-25. Όμως, στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, κάνοντας ένα σερί 3-0 και δημιούργησαν το τελικό σκορ 29-25.

Οι Μάγκες πήραν μια μεγάλη νίκη και παρότι στα τελευταία πέντε λεπτά ήταν στο γκολ το σκορ, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα τεσσάρων γκολ για το δεύτερο αγώνα στην Αυστρία το επόμενο Σάββατο (24/11, 20:00).