13.11
21:50

Δραπέτευσαν ως Μάγκες απ’ το Ρέντη!

Η ΑΕΚ κατάφερε να μην χάσει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας με 23-23 σκορ σε νεκρό χρόνο, απ’ το Κλειστό γήπεδο του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη”. Κακό πρώτο ημίχρονο για τους Κιτρινόμαυρους, άκρως βελτιωμένοι στο δεύτερο. Κορυφαίοι οι Γιάκομπσεν, Αλβανός, Μπαλάζ, Ζαμπούνης και Μπάγιος.

Η Ένωση δεν μπήκε καθόλου δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να το εκμεταλλευτεί και να χτίσει μια διαφορά πέντε γκολ, με σκορ 5-0. Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να μειώσουν αλλά δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, καθώς ο Τσιλιμπάρης είχε κατεβάσει ρολά, παρόλα αυτά όμως μετά τα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα η Ένωση έκανε το 5-1 και αμέσως μετά μείωσε στα τρία γκολ την διαφορά.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε κι’ άλλο τον δείκτη του σκορ με την Ένωση, να μειώνει και πάλι στα τρία γκολ, με σκορ 8-5. Ο Δικέφαλος όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοση του και έδειχνε βελτιωμένη εικόνα, καταφέρνοντας να φτάσει την διαφορά στο ένα γκολ, με σκορ 11-10, αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει ή να περάσει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κατάφερε να διπλασιάσει την διαφορά με σκορ 12-10 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου στο ντέρμπι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, μπήκε πιο συγκρατημένα και συνειδητά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα μετά από δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά στο ματς με 15-15 σκορ.

Απ’ εκεί και έπειτα η Ένωση έμεινε κοντά στο σκορ και πήγαινε χέρι χέρι με την ομάδα του Πειραιά στο σκορ, αλλά μια απόκρουση του Τσιλιμπάρη και το γκολ του Τζηρά κατάφεραν να φτάσουν το σκορ και πάλι στο +2 για τον Ολυμπιακό απ’ την ΑΕΚ με σκορ 20-18. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κατάφερε όμως να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα, ισοφαρίζοντας δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα σε 21-21.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν και στα τελευταία λεπτά του αγώνα να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, καταφέρνοντας να παίξουν το τελευταίο λεπτό για να κριθεί το ματς. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στα 30 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα και η ΑΕΚ κέρδισε το πέναλτι στη τελευταία φάση του ματς και ο Γιάκομπσεν έβαλε το χρυσό γκολ νικώντας τον Τσιλιμπάρη και δραπέτευσαν οι Μάγκες απ’ το Ρέντη με το βαθμό της ισοπαλίας!

Η ΑΕΚ παρότι δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, η εικόνα της στο δεύτερο ήταν αρκετά βελτιωμένη, καταφέρνοντας να αντιστρέψει το ματς και να κερδίσει τον Ολυμπιακό, αλλά και τον Κώστα Τσιλιμπάρη που ήταν ο παίκτης του αγώνα για τους Ερυθρόλευκους. Πλέον, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού στρέφει την προσοχή της για το Ευρωπαϊκό ματς με την Μπρέγκεντς. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν ως κορυφαίους τον Γιάνς Γιάκομπσεν, αλλά και τους Αλβανό, Μπαλάζ, Ζαμπούνη και Μπάγιο.