11.11
20:21

Ήττα από τον ΠΑΟΚ για τα κορίτσια

Στο τάι μπρέικ ηττήθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, η οποία βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να κοντράρει τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα.

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ΑΕΚ στη Μίκρα από τον ΠΑΟΚ, η οποία την άφησε στη 2η θέση της βαθμολογία με 10 βαθμούς, έναν δηλαδή λιγότερο από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο ματς στο πρώτο σετ, βρέθηκε να χάνει 6-1, προσπάθησε να αντιδράσει περίπου στα μισά, ωστόσο δεν κατάφερε να αντιστρέψει την εικόνα της και έχασε το με 25-16.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς οι αθλήτριες της Μεμετζή έδωσαν περισσότερη προσοχή στην υποδοχή τους και προηγήθηκαν με 14-8. Η συνέχεια είχε την ίδια πορεία, με τις Κιτρινόμαυρες να κάνουν το 1-1 (25-13 σετ).

Οι δύο ομάδες στο 3ο σετ κονταροχτυπήθηκαν, όμως η ΑΕΚ με πολλά λάθη, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (25-18). Ωστόσο η Ένωση είχε πάλι την απάντηση και έκανε το 2-2 κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-20, όμως στο τάι μπρέικ δεν τα κατάφεραν και έχασαν 3-2 (15-11 σετ).

Τα σετ: 25-16, 13-25, 25-18, 20-25, 15-11

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 19 (16/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 9 (7/24 επ., 2 άσσοι, 72% υπ.), Κυριακίδου 14 (7/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Πλουμή 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 23 (20/49 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% άριστες) / Κελεσίδου (λ, 47% υπ.), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση, Τσιόγκα.

ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 3 (3 άσσοι), Καββαδία 17 (7/18 επ., 10 μπλοκ), Τέζα, Τοτσίδου 14 (11/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Χρήστου 13 (8/50 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 27% υπ.), Μπελιά (λ, 39% υπ.), Εικοσπεντίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Πηγή ΦΩΤΟ: Ερασιτεχνική ΑΕΚ – INTIME