10.11
19:56

ΑΕΚΑΡΑ της Καρδιάς με Τζιουμάκα «καταλύτη»!

Ακόμα μία ανατροπή για την ΑΕΚ της Καρδιάς που έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο. Με τρομερό τον Τζιουμάκα αλλά και μια συνολικά καλή απόδοση, ανά διαστήματα, πήρε την νίκη με 3-2 στα σετ, μπροστά σε ελάχιστους οπαδούς.

Ένα δύσκολο ματς έφερε εις πέρας η ομάδα του κ.Νεόφυτου, νικώντας τον πολύ δυνατό Ηρακλή. Ο κόσμος απουσίασε από το κλειστό του Μέτς, όμως οι κιτρινόμαυροι κατέθεσαν ψυχή και σώμα για την νίκη. Από τους κορυφαίους της αναμέτρησης ο Τζιουμάκας και ο Λάππας.

Το μάτς:

Αμφίρροπο πρώτο σετ για τις δυο ομάδες, με την ΑΕΚ να μένει ακόμα και 2 πόντους πίσω. Δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και τα 8 λάθη στοίχισαν στην ομάδα του Νεόφυτου, όπου και έχασε το σετ από άουτ σερβίς του Παπαδόπουλου. 23-25 οι πόντοι στο τέλος του σετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση που όμως στην πορεία πήγε να βάλει τα χέρια της και να… βγάλει τα μάτια της. Ο Ηρακλής δεν πέρασε μπροστά στο σκόρ, όμως ισοφάριζε και πλησίαζε απειλητικά. Δικαιώθηκε ο κ. Νεόφυτος με ένα ριπλέι που ζήτησε και με τον… ψυχωμένο Κανέλλο η ΑΕΚ πήρε το σετ (25-22).

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το αμφίρροπο σκορ επανήλθε και οι εναλλαγές ήταν αρκετές. Οι κιτρινόμαυροι με κάποια λάθη έχασαν το προβάδισμα και στο τέλος ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Μέχρι και το τέλος οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να απαντήσουν, δίχως αποτέλεσμα κα το σετ κατέληξε στον Ηρακλή (20-25).

Δεν ξεκίνησε ιδανικά το 4ο σετ για την ΑΕΚ, αλλά δεν άφηνε το σκορ να πάρει μεγάλη διάσταση. Κατάφερε να περάσει μπροστά και στο +4, όμως με λάθη και την εμπειρία του Ηρακλή το έχασε. Στο τέλος όμως με τον Λάππα και τον εντυπωσιακό Τζιουμάκα, η Ένωση πήρε το σετ με 25-23.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ΑΕΚ φάνηκε απόλυτα έτοιμη να πάρει το ματς και με έναν τρομερό Τζιουμάκα το κατάφερε! Χαρακτηριστικό παράδειγμα η προ-τελευταία φάση του αγώνα, όταν όλοι οι κιτρινόμαυροι έδωσαν τα πάντα για να βγάλουν άμυνα. Το 5ο σετ ολοκληρώθηκε στο 15-11.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-11

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κανέλλος, Χαραλαμπίδης, Μότα, Στοΐλοβιτς / Γκαράς (λ), Λιόκα, Τζιουμάκας, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης, Αρμενάκης, Κλίντι, Φέργκιουσον, Σωτηρίου, Ντίνας / Μπουράκης (λ), Κουκουμάκα, Μούχλιας.