05.11
19:45

Ήττα για την ΑΕΚ της Καρδιάς στην Κομοτηνή

Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ απ’ την Κομοτηνή εκτός έδρας και έκανε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Το τμήμα βόλεϊ ανδρών της ΑΕΚ αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Κομοτηνή για την 4η αγωνιστική της Volleyleague με στόχο να έκανε το πρώτο της διπλό στο πρωτάθλημα. Κάτι όμως που δεν κατάφερε να το κάνει, καθώς η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος δεν μπήκε δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα η γηπεδούχος ομάδα να πάρει γρήγορα προβάδισμα και να καταφέρει να επικρατήσει στα σημεία του πρώτου σετ, κάνοντας το 1-0 με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση βελτίωσε την εικόνα της αλλά πάλι δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, με την Κομοτηνή να παίρνει προβάδισμα στα σετ με 2-0 και με σκορ το ίδιο του πρώτου (25-23).

Οι Κιτρινόμαυροι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν στο τρίτο σετ και παρότι και σε αυτό φάνηκε ότι δεν υπάρχουν πολλές αλλαγές στην δυναμικότητα των δυο ομάδων, η Ένωση κατάφερε μετά από ένα σετ-θρίλερ να επιβληθεί με 22-25 και να μειώσει σε 2-1 στα σετ.

Η Κομοτηνή όμως στο τέταρτο σετ μπήκε αποφασισμένη για να πάρει το ματς με την Ένωση, να προχωράει σε λάθη που εκμεταλλεύτηκαν και πήραν μια διαφορά που δύσκολα θα άλλαζε το ματς, καταφέρνοντας να επιβληθούν με 3-1 σετ και σκορ στο τελευταίο με 25-21.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 22-25, 25-21