29.10
21:35

ΑΕΚΑΡΑ έτοιμη για μεγάλα πράγματα!

Εντυπωσιακά καλή ήταν η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου στο ματς με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μέτς, νικώντας με ανατροπή (για δεύτερη φορά) (3-2) έναν από τους πιο δυνατούς αντιπάλους.

Μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά το ματς, όμως οι επιλογές του κ. Νεόφυτου από τον πάγκο, βοήθησαν πολύ τους κιτρινόμαυρους και με κορυφαίους τους Κανέλλο, Γκάρα και Παπαδόπουλο, πήραν σημαντική νίκη.

Το ματς:

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Ένωση, όπου κάποια λάθη τόσο ατομικά, όσο και ομαδικά, αλλά και τα επιτυχημένα μπλοκ τους ΠΑΟ, άφησαν τους κιτρινόμαυρους να κυνηγάνε μεγάλη διαφορά (+7) καθ’ όλη την διάρκειά του. Το σετ πήγε στους πράσινους με 18-25

Άλλη ΑΕΚ εμφανίστηκε στο δεύτερο σετ, όπου κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της στον Παναθηναϊκό και να μην του επιστρέψει να περάσει μπροστά στο σκορ. Εκπληκτικοί για την Ένωση, Λάππας και Κανέλλος, που έδωσαν σημαντικούς πόντους. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +3, όμως το σκορ έκλεισε στο 25-22 για την ΑΕΚ.

H ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το τρίτο σετ για την Ένωση ήταν αρκετά αμφίρροπο καθώς εκεί που φάνηκε να παίρνει προβάδισμα με 1 ή 2 πόντους, απαντούσε ο Παναθηναϊκός. Πολλά τα χαμένα σερβίς των κιτρινόμαυρων, που θα της επέτρεπαν κάτι καλύτερο στο σετ, το οποίος έληξε 19-25 υπερ του ΠΑΟ.

Εντυπωσιακοί οι κιτρινόμαυροι στο τέταρτο σετ που κατάφερε να επιβληθεί του Παναθηναϊκού και να ισοφαρίσει τα σετ. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γκάρα αμυντικά, αλλά και τον Παπαδόπουλο που έδωσε πολύ σημαντικούς πόντους. Το σκορ έμεινε στο 25-19 με την ΑΕΚ να αφήνει πίσω τον ΠΑΟ.

Στο έξτρα σετ οι κιτρινόμαυροι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν και κατάφεραν κάθε φορά που έμεναν πίσω στο σκορ, να επιστρέφουν. Στο τέλος πήραν σημαντικούς πόντους και με ομαδική δουλειά επικράτησαν για δεύτερη φορά, μέσα σε λίγες μέρες, επί του Παναθηναϊκού.

ΤΑ ΣΕΤ: 18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13