20.10
21:00

Μετράτε από απόψε, η αντεπίθεση ξεκινά!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η ΑΕΚΑΡΑ πέρασε εύκολα από την Ριζούπολη κερδίζοντας τον Απόλλωνα Σμύρνης (0-2) νίκη η οποία θα αποτελέσει το ξεκίνημα μιας αντεπίθεσης στην άδικη ποινή που της επιβλήθηκε, της αφαίρεσης τριών βαθμών από το πρωτάθλημα

Οι «κιτρινόμαυροι» του Ουζουνίδη αντιμετώπισαν πρόβλημα στη Ριζούπολη όσον αφορά την ανάπτυξη στο παιχνίδι τους προκειμένου να πετύχουν κάποιο τέρμα το οποίο θα τους βοηθούσε στη συνέχεια του παιχνιδιού έτσι ώστε να κλείδωναν τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Με το γνωστό 4-2-3-1 και τους Μάνταλο και Μπακασέτα στα άκρα η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεα του ημιχρόνου και βρήκε κάποια σουτ στο 18’ και στο 23’ με τον αρχηγό της και τον Λιβάγια τα οποία δεν είχαν ωστόσο καμία τύχη. Ο Απόλλων από την άλλη είχε ένα σουτ στο ενδιάμεσο με τον Τριάδη από τα αριστερά δίχως όμως να βρει εν τέλει στόχο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο ημίωρο ανήκει στον Ακόστα ο οποίος μετά από σέντρα του Τόμας και τον Τριάδη να μην μπορεί να κάνει την κεφαλιά, βρέθηκε σε θέση βολής με τον Μπάρκα όμως να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να βγάζει τη μπάλα στην κλειστή του γωνία. Η ΑΕΚ απάντησε λίγα λεπτά αργότερα ανοίγοντας αυτή τη φορά το σκορ του αγώνα μετά από ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών της. Ο Μπακασέτας έκανε το «ένα – δύο» με τον Μάνταλο με τακουνάκι του πρώτου η μπάλα έφτασε στον αρχηγό, ο οποίος πέρασε από την αριστερή πλευρά τον Βαφέα και έκανε το τέλειο τελείωμα απέναντι στον γκολκίπερ του Απόλλωνα για το 1-0.

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Καλύτερη η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού έχοντας περισσότερη ουσία στο παιχνίδι της και ψάχνοντας με πιο ορθολογικό τρόπο αυτή τη φορά να βρει δίχτυα. Το προσπάθησε μάλιστα από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Λιβάγια με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χούλτ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμη ματς, δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Σουηδος είχε μια σέντρα από τα αριστερά και λίγο αργότερα με τον Σιμόες ωστόσο προσπαθώντας το «ψαλίδι» να μην καταφέρνει να απειλήσει. Ο Κλωναρίδης ο οποίος πέρασε στο ματς είχε μια προσπάθεια στο 67ο λεπτό όμως το σουτ του προς την εστία δεν είχε καμία τύχη περνώντας έξω. Ο Απόλλων προσπάθησε να βγει μπροστά με τον Τόμας να κάνει το σουτ με το δεξί εντός περιοχής. Ήταν συρτό, αλλά παράλληλα κι ασθενές με τον Μπάρκα να μην δυσκολεύεται.

Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της με τον Χουλτ να κόβει παράλληλα τη μπάλα στην περιοχή και τον Λιβάγια στην κίνηση να πιάνει το πλασέ που έφυγε ελάχιστα έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον. Τα λεπτά περνούσαν στη Ριζούπολη και η ΑΕΚ ψαχνόταν για ακόμη ένα γκολ το οποίο θα κλείδωνε φυσικά και τη νίκη. Δέκα λέπτά πριν το τέλος του ματς καλή εκτέλεση του Γκάλο με την μπάλα να περνά λίγο άουτ ενώ στο 82’ ο Σιμόες βγάζει με εξαιρετικό φάλτσο δεξιά για τον Γκάλο, ο Βραζιλιάνος κάνει τη σέντρα, ο Μάνταλος την προβολή στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να περνά έξω. Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν μετά από ωραία κούρσα του Κλωναρίδη από δεξιά, ο Λιβάγια εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό γύρισμα της μπάλας και με μία επαφή έκανε εύκολα το 2-0. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του παιχνιδιού που λίγο αργότερα είχε και μια μικρή διακοπή καθώς ο Γκονζάλες χτύπησε τον Μάνταλο εκτός φάσης επικρατόντας μια αναμπουμπούλα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Απόλλωνας: Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Κονέ, Τριάδης (89’ Βάρκας), Οριουέλα, Βαφέας, Γκίνο, Ντ’ Ούρσο, Τομάς, Ακόστα (76’ Σικαμπάλα).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Μοράν (46’ Άλεφ), Λιβάγια, Μπακασέτας (75’ Μπογέ), Μάνταλος, Πόνσε (61’ Κλωναρίδης).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 42’ Λιβάγια, 45’ Σιμόες, 79’ Οριουέλα, 83’ Γκάλο, 90+ Μάνταλος, 90+ Γκονζάλες