14.10
18:30

«Πάτησε» και τον Αερωπό η ΑΕΚ και έκανε το 4 στα 4!

Κώστας Κοσικίδης

Η Ένωση επικράτησε με 33-22 του Αερωπού Έδεσσας στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ και έκανε το 4 στα 4. Πολύ καλή η εικόνα της ΑΕΚ, που δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στο ματς και επιβλήθηκε εύκολα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι έχοντας ως αποτέλεσμα να πάρει απ’ την αρχή προβάδισμα, ενώ όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε την διαφορά φτάνοντας την έως τα έξι γκολ με σκορ 12-6.

Ο Αερωπός προσπαθούσε να αντιδράσει και το κατάφερε σε ένα βαθμό και λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς έριξε την διαφορά στα τρία γκολ και πήγαν οι δυο ομάδες στο ημίχρονο με το σκορ στο 16-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο που είχαν ξεκινήσει το ματς και εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα του Αερωπού στα πρώτα λεπτά καταφέρνοντας να ξαναφτάσουν την διαφορά στα πέντε γκολ και το σκορ στο 20-15.

Η ομάδα της Έδεσσας στη συνέχεια με καλή άμυνα και με μια επίθεση που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Ένωσης μείωσε στα τρία γκολ με το σκορ στο 21-18. Εκεί η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ξανά πάτησε γκάζι και έφτασε την διαφορά στα εφτά γκολ με σκορ 25-18.

Οι Κιτρινόμαυροι όσο περνούσε η ώρα σφράγιζε ακόμα μια νίκη, καθώς υπερτερούσε απέναντι στον Αερωπό και τον καθάρισε, καταφέρνοντας να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 29-19, εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Το ματς τελείωσε αλλά χωρίς να αλλάξει σχεδόν τίποτα, η ΑΕΚ έκανε το 4 στα 4 νικώντας την ομάδα της Έδεσσας με 33-22, σε ένα ήρεμο και ξεκούραστο απόγευμα για την ίδια.