06.10
18:43

Εύκολα τον Δούκα οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 32-24 του Δούκα στο Δαΐς κάνοντας ένα σημαντικό διπλό για την συνέχεια, σε μια δύσκολη έδρα χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και να περάσει περίπατο. Καλύτερη η εικόνα της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο!

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να αποκτήσει διαφορά, ο Δούκας σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ακολουθούσε τους Κιτρινόμαυρους, κρατώντας μια ισορροπία στο ματς.

Καμία απ’ τις δυο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο αποτέλεσμα και γκολ-γκολ στο σκορ, με την Ένωση να καταφέρνει μόνο να πάρει προβάδισμα του ενός δυο γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου, με τα Εκπαιδευτήρια να μειώνουν στην εκπνοή κάνοντας το σκορ 14-15

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες μπήκαν πιο δυνατά απ’ το πρώτο και παρότι αγωνίστηκαν στα πρώτα λεπτά με δυο δίλεπτες αποβολές έχοντας μόνο τέσσερις παίκτες εντός σάλας, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ φτάνοντας το σκορ στο 14-17.

Στη συνέχεια του αγώνα οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν την διαφορά στα έξι γκολ με σκορ 21-27. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν δυσκολεύτηκε και συνέχισε σε υψηλά στάνταρ του ματς, χωρίς βέβαια να βάλει δύσκολα ο Δούκας, με αποτέλεσμα να επικρατήσει η ΑΕΚ με 24-32 μέσα στο Δαΐς.

Η Ένωση πήρε ένα σημαντική νίκη απέναντι σε έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο, αλλά η ποιότητα και η καλή της εικόνα, είχαν ως αποτέλεσμα να περάσει περίπατο, κάνοντας το διπλό.