30.9
17:43

Δυσκολεύτηκε, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε

Σε μια μέτρια έως κακή εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 29-26 της πολύ καλής Πυλαίας, που θα μπορούσε να είχε φύγει και με τη νίκη απ’ το ΟΑΚΑ. Προβλημάτισε η σημερινή εικόνα των Κιτρινόμαυρων.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, με αποτέλεσμα η Πυλαία να το εκμεταλλευτεί και στα πρώτα πέντε λεπτά να προηγείται επί της Ένωσης με 0-5. Οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν κοιμισμένοι και το πλήρωσαν, ενώ δεν μπόρεσαν ούτε στο συμπλήρωμα του πρώτου δεκαλέπτου να μειώσουν, παρά μόνο να διατηρήσουν την διαφορά των πέντε γκολ με σκορ 3-8.

Μετά το πρώτο τέταρτο, η Ένωση φάνηκε να σοβαρεύει και να καταφέρνει να κάνει ένα δυνατό come back, απ’ το 4-10 στο 9-10, ενώ μετά από τρία λεπτά κατάφερε να πάρει και προβάδισμα κάνοντας το 11-10. Στη συνέχεια η Πυλαία κατάφερε να ξανά προηγηθεί με 11-12. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί πόντο-πόντο με αποτέλεσμα να οδηγηθούν με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στα αποδυτήρια με σκορ 14-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, δεν μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα να πηγαίνουν πάλι γκολ-γκολ οι δυο ομάδες, όμως η Ένωση στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο γκολ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σκορ 18-16. Στη συνέχεια η Πυλαία πήρε τάιμ αουτ, αλλά οι Μάγκες κατάφεραν να πάνε την διαφορά αμέσως στα τέσσερα γκολ με σκορ 20-16.

Στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Γραμματικού διατήρησε το προβάδισμα, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο του ματς η Πυλαία αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23, τιμωρώντας τα λάθη της ΑΕΚ. Τελικά, η Ένωση σοβαρεύτηκε στα εναπομείναντα λεπτά του ματς και κατάφερε να επικρατήσει με 29-26 της πολύ καλής Πυλαίας.

Η ΑΕΚ παρότι δυσκολεύτηκε πολύ, τουλάχιστον δεν ηττήθηκε απ’ την ομάδα της Θεσσαλονίκης με μέσο όρο ηλικίας 20-21 ετών και πέτυχε το 2 στα 2 του φετινού πρωταθλήματος Handball Premier.