25.9
18:42

Υποτάχθηκε και η Μπεσίκτας στην Βασίλισσα

Μία ακόμα νίκη για την ομάδα του Λούκα Μπάνι που «κλείνει» με το απόλυτο νικών την παρουσία της στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 82-88 την Μπεσίκτας.

Δεν λέει να χάσει η κιτρινόμαυρη παρέα που δηλώνει έτοιμη για την νέα σεζόν για να πετύχει όμορφα πράγματα και να εντυπωσιάσει. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει χαρακτήρα και να επιβληθεί.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο και στο σκορ να είναι πολύ κοντά οι δύο ομάδες, δίχως να μπορεί καμία να πάρει τα… ηνία της φιλικής αναμέτρησης. Το 1ο δεκάλεπτο έληξε 24-24.

Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια και καλές επιθέσεις, με την απόσταση των πόντων να είναι αρκετά κοντά. Προς το τέλος όμως η Βασίλισσα με ένα σερί εύστοχων καλαθιών κατάφερε να πάρει προβάδισμα 5 πόντων. Το 2ο δεκάλεπτο έληξε 42-42.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ένωση δεν έριξε την ήδη υψηλή απόδοσή της κρατώντας την (μικρή) διαφορά από την Μπεσίκτας. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε στο 61-65. Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης οι κιτρινόμαυροι κράτησαν την διαφορά ασφαλείας και φρόντισαν να την διευρύνουν λίγο ακόμα, φτάνοντας στο τελικό 82-88.

Κορυφαίος της «Βασίλισσας» ήταν ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Ρατάν Μέις (14 π.) και Γιαννόπουλο (13 π.) να ακολουθούν επιθετικά. Mε μία ακόμα νίκη, η ομάδα του Μπάνκι επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας μία πολύ καλή περίοδο προετοιμασίας, στέλνοντας

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-47, 61-65, 88-82

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Πρίσλει, Βεισέλογλου 12, Ουτκού 6, Μπένσιγκ 3, Γκεγίκ, Γιλντιζλί 11, Γκίμπσον 10, Μπούβα 5, Μουτάφ 13, Σιπαχί 2, Αλεξάντερ 20.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 17, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 7, Μέις 14, Λαρεντζάκης 11, Γκρίφιν 9, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 13, Χάντερ 10.