10.9
11:15

Μάζεψαν μετάλλια και επιστρέφουν οι νεαροί ξιφομάχοι

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά τέσσερα μετάλλια κατέκτησαν οι νεαροί αθλητές της ΑΕΚ στο Κύπελλο Εφήβων Νεανίδων, που επιστρέφουν από τα Χανιά.

Πολύ καλή παρουσία των αθλητών της ξιφασκίας στην Κρήτη, όπου και διοργανώθηκε το Κύπελλο Εφήβων Νεανίδων, κατακτώντας 2 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια.

Συγκεκριμένα 2ος αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραγιώργος και 3ος ο Απόστολος Βιδάλης ενώ την 5η θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Αληφραγκης. Από την άλλη στην κατηγορία των νεανίδων η Αθηναις Μαυρικάκη αναδείχθηκε δεύτερη και η Μαριλένα Γαζεπίδη 3η ενώ η Βασιλικη Θεοδόση κατετάγη 6η στους παρθενικους αγώνες της στην κατηγορία Νεανίδων.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΑΕΚ:

2 ασημένια και 2 χάλκινα κατέκτησαν οι αθλητές μας στο Κύπελλο Εφήβων Νεανίδων που διοργανώθηκε στα Χανιά της Κρήτης.

4 στους 6 αθλητές μας κέρδισαν μετάλλιο. Συγκεκριμένα η Αθηναις Μαυρικάκη αναδείχθηκε δεύτερη και η Μαριλένα Γαζεπίδη 3η ενώ η Βασιλικη Θεοδόση κατετάγη 6η στους παρθενικους αγώνες της στην κατηγορία Νεανίδων

Στα αγόρια 2ος ο Κωνσταντίνος Καραγιώργος και 3ος ο Απόστολος Βιδάλης ενώ την 5η θέση κατέλαβε ο Μιχάλης Αληφραγκης

Ικανοποιητική η παρουσία των αθλητών μας αν συνυπολογίσουμε την κούραση τους λόγω της σκληρής προετοιμασίας που ακόμα κάνουν. Επόμενη διοργάνωση το Κύπελλο Άντρων Γυναικών στις 22/9 στους οποίους θα πέσουν στη μάχη και οι μεγαλύτεροι αθλητές μας.