23.8
23:50

Έχασε στην Ελβετία ο Απόλλων Λεμεσού

Ο Απόλλων Λεμεσού ηττήθηκε με το… βολικό σκορ 3-2 από την Βασιλεία στην Ελβετία, ελπίζει βάσιμα για το 3/3 στους ομίλους του Europa League η Κύπρος.

Ο κυπριακός σύλλογος βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Βασιλεία από το πλασέ του Ολλανδού διεθνή επιθετικού Ρίκι φαν Βολσφίνκελ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να σκοράρει δύο φορές στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Αντόν Μαγκλίτσα (49′) και τον Φώτη Παπουλή (53′). Ο φαν Βολφσβίνκελ «χτύπησε» ξανά με κεφαλιά στο 69′ για το 2-2 και δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Εράι Τσιουμάρτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, το οποίο όμως είναι θετικό αποτέλεσμα για τον Απόλλωνα Λεμεσού ενόψει του επαναληπτικού στην κατάμεστη έδρα του την ερχόμενη Πέμπτη, ενώ δίνει συνέχεια στις επιτυχίες της ΑΕΚ Λάρνακας (1-1 με την Τρέντσιν εκτός έδρας) και του ΑΠΟΕΛ (1-0 την Αστάνα στην Λευκωσία) νωρίτερα σήμερα.

Στους άλλους αγώνες των 21.00, Αταλάντα και Κοπεγχάγη άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς έπειτα από το μεταξύ τους 0-0 στο Μπέργκαμο, σπουδαία νίκη για την πρωταθλήτρια Λουξεμβούργου Ντουντελάνζ επί της σαφώς πιο έμπειρης αλλά και ποιοτικής Κλουζ εντός έδρας, 2-0 με τέρματα του 26χρονου διεθνή στράικερ Νταβίντ Τουρπέλ στο 67΄και στο 81′, παραμένει «ολοζώντανο» το όνειρο της πρόκρισης στους ομίλους του Europa League.