23.8
00:00

Άλωσε την Βουδαπέστη η αστεράτη ΑΕΚΑΡΑ!

Η Ένωση παίζοντας μέχρι και το 65’ εξαιρετικό ποδόσφαιρο πήρε τη νίκη και το τεράστιο διπλό μέσα στην Ουγγαρία (1-2) αλλά και το μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League – Καρδιοχτύπησε μετά το 70 που αδικαιολόγητα οπισθοχώρησε

Διαβασμένοι μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι» στο Groupama Arena έχοντας μια ομάδα απέναντι τους που έπαιζε τον ορισμό του αντιποδοσφαίρου με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά και… ψεύτικα πεσίματα ενώ προσπαθούσαν μόνο με αντεπιθέσεις και ύστερα από τα όποια λάθη θα έκανε η ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την πρώτη τελικής το παιχνίδι στο 7ο λεπτό με σουτ του Λιβάγια έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Βίντι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι η Ένωση είχε σουτ με τον Μπακασέτα αυτή τη φορά και την μπάλα να περνά και πάλι έξω. Στη συνέχεια οι Ούγγροι πλήρωσαν τα δολοφονικά τους μαρκαρίσματα και μάλιστα αρκετά νωρίς. Ο Ιταλός ρέφερι έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Χούστι για σκληρό ηθελημένο πάτημα πάνω στον Μπακασέτα και η Βίντι σε εκείνο το σημείο έμεινε με 10 παίκτες, συνεχίζοντας όμως και στα επόμενα λεπτά του ημιχρόνου να παίζει με σκληρά μαρκαρίσματα. Μάλιστα λίγο αργότερα θα μπορούσε να είχε δεχθεί και νέα κόκκινη κάρτα για δολοφονικό τάκλιν πάνω στον Μάνταλο.

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη όλες αυτές τις καταστάσεις ανέλαβε τον έλεγχο του παιχνιδιού πήρε την μπάλα και έψαχνε τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα της Βίντι κάτι που δεν άργησε να καταφέρει καθώς στο 34ο λεπτό και μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Χουλτ από τα αριστερά, η μπάλα πήγε στον Σιμόες με τον Πορτογάλο να αφήνει στον Μπακασέτα που έπιασε το σουτ για να αποκρούσει με αστάθια ο γκολκίπερ των Ούγγρων και στην επαναφορά ο Κλωναρίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Βίντι βρήκε ωστόσο τα ψυχικά αποθέματα και απάντησε στην ΑΕΚ στο 39’ όταν ο Φιόλα βρέθηκε μόνος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας ήταν εκεί και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Λίγο πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ είχε σημαντική ευκαιρία με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μάνταλου και την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κόβασιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό  μάλιστα ο Μπακασέτας προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά η προβολή που επιχείρησε δεν είχε δύναμη.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ, ΑΛΛΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΗΣΗ

Σαν μην υπήρχε διακοπή για ημίχρονο μπήκε η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο στη Βουδαπέστη με τους «κιτρινόμαυρους» να πετυχαίνουν γρήγορα και δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση όταν στο 49’ ο Μάνταλος πέρασε στον Μπακασέτα και αυτός με σουτ με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα αυτή κόντραρε για να κάνει το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μία ακόμα καλή ευκαιρία όταν ο Κλωναρίδης έβγαινε τετ α τετ αλλά γλίστρησε και στη συνέχεια ξανά βρήκε τη μπάλα στέλνοντας όμως αυτή την φορά μακριά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ιταλός διαιτητής αφήνει και την ΑΕΚ με 10 παίκτες για αντίστοιχη περίπτωση πατήματος του Μπακασέτα ο οποίος είδε την κόκκινη κάρτα και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει ψηλά για να βρει κι άλλο γκολ με τον Μάνταλο αυτή τη φορά να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 56’ όταν με κεφαλιά μέσα από τη περιοχή παραλίγο να γίνει σκόρερ όμως ο Κόβασιτς έδιωξε τελικά σε κόρνερ. Στο 62’ ο Χουλτ πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα μετά την πάσα του Μάνταλου, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Κάπου εκεί σταμάτησε και η πολιορκία της ΑΕΚ που άλλαξε η εικόνα της προς το χειρότερο άρδην. Η αρχή έγινε όταν δέχτηκε το γκολ στο 67ο λεπτό όπου η Βίντι μείωσε σε 2-1. Ο Κόβας συγκεκριμένα έκανε την μπαλιά, ο Λαμπρόπουλος γλίστρησε και ο Λάζοβιτς με ψυχραιμία σκόραρε. Από εκείνο το λεπτό και μετά η ΑΕΚ ήταν κακή με τους Ούγγρους να χάνουν πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση του παιχνιδιού. Στο 76’ κεφαλιά του Στοπίρα στο δεύτερο δοκάρι, δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα ενώ δύο λεπτά αργότερα σουτ του Στοπίρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Οικονόμου και προ κενής εστίας ο Νεγκό έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι για να χάσει την σπουδαία ευκαιρία. Οι Ούγγροι το προσπάθησαν για ισοφάριση μέχρι και το τελευταίο λεπτό όμως το σκορ παρέμεινε στο 1-2 με την ΑΕΚ να παίρνει το τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League ένα έργο που οφείλει να το ολοκληρώσει την ερχόμενη Τρίτη στο ΟΑΚΑ απέναντι σε 60.000 φιλάθλους της.

Βίντι: Κόβασικ, Φιόλα, Γιούχας, Πάουλο Βινίσιους, Στόπιρα, Νικόλοβ (54’ Σέποβιτς), Νέγκο, Χάτζιτς, Κόβας, Χούστι, Λάζοβιτς.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Γαλανόπουλος (66’ Άλεφ), Σιμόες, Κλωναρίδης (82’ Λόπες), Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάγια (86’ Πόνσε).

Κίτρινες: 25’ Κλωναρίδης, 25’ Λάζοβιτς, 31’ Νεγκό, 37’ Γαλανόπουλος

Κόκκινες: 22’ Χούστι, 53’ Μπακασέτας