23.8
08:45

90′ μακριά από τ’ αστέρια!

Η Ένωση με τη χθεσινή –αγχωτική- νίκη απέναντι στην Βίντι έκανε το πρώτο και το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση της ομάδας στους ομίλους του Champions League.

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 στο χθεσινό αγώνα επί της Βίντι στην Ουγγαρία και να πραγματοποιήσει ένα μεγάλο βήμα για να προκριθεί στους ομίλους της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης.

Η Ένωση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έδειξε διαβασμένη και πανέτοιμη απ’ τον Μαρίνο Ουζουνίδη για το συγκεκριμένο ματς. Ο Έλληνας τεχνικός είχε διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι του αντιπάλου και είχε μεταδώσει στους ποδοσφαιριστές του, τον τρόπο που θα ήθελε να τους αντιμετωπίσει.

Η ομάδα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο μέχρι περίπου το 68ο -70ο λεπτό, δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι’ άλλα γκολ και να καθάριζε από …χθες την υπόθεση πρόκριση. Όμως, απ’ εκεί και έπειτα, μετά από μια αδράνεια της άμυνας με τον Λάζοβιτς να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 1-2, η Ένωση έδειξε ένα κακό πρόσωπο καθώς φάνηκε να την επηρεάζει, τουλάχιστον ψυχολογικά.

Σε εκείνο το σημείο το μομέντουμ το απέκτησε η Βίντι και για τα υπόλοιπα 20 λεπτά που απέμεναν είχε γίνει πιεστική απέναντι στην ΑΕΚ. Οι Κιτρινόμαυροι παρότι είχαν χτίσει μια πολύ καλή απόδοση και έδειχναν πως δεν αφήνουν τους Ούγγρους να απαντήσουν, απ’ εκείνο το σημείο τα …χρειάστηκαν. Λίγο η δική τους κούραση, λίγο η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού εν’ αντιθέσει της αντιπάλου, η Βίντι κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και έγινε απειλητική.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προσπαθούσε με τις αλλαγές και με τις φωνές να κινητοποίηση τους παίκτες του, αλλά σχεδόν μάταια, αν και με τις αλλαγές των Λόπες και Πόνσε κατάφεραν προς το τέλος του αγώνα να ισορροπήσουν λίγο το ματς.

Η ΑΕΚ μετά απ’ αυτό το σπουδαίο διπλό, πλησιάζει στ’ αστέρια αλλά θέλει –οπωσδήποτε- να αποβάλλει μια και καλή το τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, ώστε να μην αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στο ΟΑΚΑ, καθώς κι εκεί πρέπει να δείξει την ίδια σοβαρότητα και συγκέντρωση όπως στο χθεσινό αγώνα καθ’ όλη την διάρκεια του.