16.8
23:25

Απίθανη ανατροπή και οκτάρα η Ζενίτ, τρία στα τρία οι κυπριακές ομάδες

Η Ζενίτ διέλυσε με 8-1 στην παράταση την Ντινάμο Μινσκ, σε ένα παιχνίδι που πήγε στην παράταση λόγω του 0-4 στη Λευκορωσία! Προκρίσεις για ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ Λάρνακας, Απόλλων Λεμεσού.

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στην Αγία Πετρούπολη, στη ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League, μεταξύ Ζενίτ και Ντινάμο Μινσκ. Οι Ρώσοι, παίζοντας με 10 παίκτες, διέλυσαν με 8-1 τους αντιπάλους τους στην παράταση, έχοντας χάσει με 0-4 στη Λευκορωσία πριν από μία εβδομάδα!

Μάλιστα, μέχρι το 65ο λεπτό, το σκορ ήταν μόλις 1-0 από τέρμα του Λεάντρο Παρέδες και όλα έδειχναν ότι η ανατροπή δεν ήταν εφικτό να πραγματοποιηθεί. Ακόμα κι όταν ο Κριστιάν Νομπόα (πρώην του ΠΑΟΚ) έκανε το 2-0, ο Παρέδες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και το παιχνίδι της πρόκρισης έμοιαζε χαμένο. Δύο γκολ του Αρτιόμ Τζιούμπα σε τρία λεπτά (75′-78′), όμως, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα. Στην παράταση σκόραρε ακόμα ένας πρώην παίκτης ελληνικής ομάδας, ο Σεϊντού Γιαχάγια που πέρασε από την ΑΕΚ. Με το 4-1, η Ντινάμο ξαναπήρε το “εισιτήριο” της πρόκρισης, ωστόσο οι Ρώσοι άντεξαν στον επιπλέον χρόνο και με ένα τέρμα του Σεμπαστιάν Ντριούσι (109) κι ένα πέναλτι του Τζιούμπα (115′), ξαναπήραν προβάδισμα πρόκρισης. Με φόρα από αυτά τα δύο γκολ, ο Ρόμπερτ Μακ έβαλε το κερασάκι στην “τούρτα” με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΚ Λάρνακας ήταν εντυπωσιακή για άλλη μια φορά στο “ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ”. Επιβλήθηκε με 5-0 από την αρχή της Στουρμ Γκρατς και δεν την άφησε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τόνιο. Ο Αντόνι Ιραόλα, διαβασμένος σε ακόμη ένα παιχνίδι, έπνιξε τα ατού της αυστριακής ομάδας και με χατ τρικ του Ιβάν Τριτσκόβσκι και ένα των Χόρχε (πέναλτι) και Φλοριάν Τολμές έφτασε στο θριαμβευτικό 7-0 συνολικό σκορ. Ο Τάσος Αυλωνίτης πέρασε στον αγώνα στο 63′ για τους φιλοξενούμενους κι ενώ το σκορ ήταν 2-0, με τη Στουρμ να μένει με 10 παίκτες από το 59′.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Χόρχε (78′ Ασουμπρέ), Ακοράν, Τέτε (69′ Κάσες)Τριτσκόβσκι, Χέφελ, Γκονθάλεθ, Γιάννου (81′ Τολμές)

Την πρόκριση πανηγυρίζει ο ΑΠΟΕΛ μετά από τη νίκη 3-1 επί της Χάποελ Μπερ Σεβά στο ΓΣΠ. Οι πρωταθλητές Κύπρου διένυσαν την διαδρομή… κόλαση – παράδεισος, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 19′ με γκολ του Εντέν Μπεν Μπασάτ (2-2 το πρώτο παιχνίδι στο Ισραήλ), αλλά έβγαλαν αποθέματα και με την βοήθεια του κόσμου έφεραν το ματς στα ίσα με τον Καζού στο 64′ και το γύρισαν το ματς με γκολ του Λούκας Σόουζα στο 79′. Το κερασάκι στην “τούρτα” το έβαλε ο τελευταίος στην εκπνοή της αναμέτρησης. Ο Γιάννης Ανέστης έμεινε εκτός αποστολής των Ισραηλινών.

Η σύνθεση του ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Ενσουέ, Καζού, Σόουζα, Σάλαϊ (89′ Ιωάννου), Αλ Τάμαρι (83′ Μιλάνοφ), Ζαχίντ (75′ Γκέντσογλου), Ντε Βινσέντι, Μοράις, Βούρος, Καρλάο

Για 4η φορά ο Απόλλων Λεμεσού βρίσκεται στα playoffs της διοργάνωσης. Οι “γαλάζιοι” προκρίθηκαν, όπως αναμενόταν μετά από το εκτός έδρας 4-0, σε βάρος της Ντινάμο Μπρεστ, παρά την ήττα 1-0 που γνώρισαν στη Λευκορωσία. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε και πάλι στο τέλος ο Πάβελ Νεχάιτσικ, ο οποίος είχε σκοράρει στο τέλος του αγώνα με τον Ατρόμητο στον προηγούμενο γύρο, αποκλείοντας την ομάδα του Περιστερίου.

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέντρο, Βασιλείου, Σατσέτι (70′ Καραγιόλ), Μπρου, Περέιρα, Σαρδινέρο, Παπουλής (59′ Μάρκοβιτς), Σελάγια (64′ Μάγκλιτσα)