14.8
23:00

Στ’ αστέρια πάμε ΑΕΚΑΡΑ μου!

Η ΑΕΚΑΡΑ του Μαρίνου Ουζουνίδη με καρδιά και μπαλάρα κέρδισε στο Ολυμπιακό στάδιο την Σέλτικ με 2-1 χάρη στα γκολ των Γκάλο και Λιβάγια – Καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά με την ισοφάριση των πρασίνων όμως είχε το μυαλό και την ψυχή για να πάρει την πρόκριση

Τρομερά διαβασμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκε η Ένωση με τους ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη να ψάχνουν το γρήγορο γκολ κάτι που τελικά κατάφεραν στο 6ο λεπτό. Ο Χουλτ ο οποίος βρέθηκε ως ακραίος επιθετικός στην αριστερή πτέρυγα που έκανε επίθεση η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα να κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή της Σέλτικ με τους αμυντικούς των πρασίνων να αδρανούν και τον Γκάλο που είχε κάνει το ανέβασμα να πλασάρει για το 1-0. Ένα γκολ που ήθελε ο τεχνικός της ΑΕΚ έτσι ώστε να φύγει και το άγχος από τα πόδια των «κιτρινόμαυρων».

Στη συνέχεια η Σέλτικ πήρε τα ηνία όπως ήταν λογικό του αγώνα καθώς ήταν αυτή που κυνηγούσε το γκολ της ισοφάρισης ένα γκολ που θα ισοφάριζε και το πρώτο αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων στη Γλασκώβη. Η Ένωση είχε μια ακόμα πολύ καλή ευκαιρία όταν στο 9’ ο Κλωναρίδης βρέθηκε σε θέση βολής τσίμπησε τη μπάλα μέσα από την περιοχή αλλά την έστειλε δίπλα στο δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Σέλτικ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ρίγκιτς για τους πράσινους σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με τον Μπάρκα να μαζεύει τη μπάλα ενώ λίγο αργότερα ο Γκρίφιθς σουτάρει εκτός περιοχής με την μπάλα και αυτή τη φορά να περνάει άουτ.

Η Σέλτικ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό χωρίς μέχρι εκείνο το σημείο να έχει κάνει τη μεγάλη φάση. Η ΑΕΚ από την άλλη κρατούσε το υπέρ της σκορ και προσπαθούσε να βγάλει κάτι καλό με αντεπιθέσεις όπως και στο 26ο λεπτό όταν ο Λιβάγια έφυγε από κανονική θέση μόνος του προς το τέρμα όμως ο Γκόρντον που βγήκε από την περιοχή τον πρόλαβε και πέταξε τη μπάλα μακριά σε πλάγιο. Η μεγάλη στιγμή για την Σέλτικ ήρθε στο 33’ όταν ο ΜακΓκρέγκορ βρέθηκε στην πλάτη του Μπακάκη, έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Γκρίφιθς να πιάνει το πλασέ στην κίνηση και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα. Μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους αντίπαλους με την ΑΕΚ να στέκεται τυχερή και να διατηρεί το 1-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ, ΜΕΙΩΣΕ Η ΣΕΛΤΙΚ

Με συνταγή από το πρώτο ημίχρονο η Ένωση κατάφερε να μπει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο πετυχαίνοντας ένα ακόμα τέρμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα ο Γκάλο με στημένη μπάλα εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά ασίστ για τον Λιβάγια, με τον Κροάτη να πιάνει τη δεύτερη κεφαλιά και να σκοράρει. Στο καλύτερο σημείο η Ένωση διπλασίασε τα τέρματα της διευκολύνοντας με αυτόν τον τρόπο περισσότερο το έργο της για την πρόκριση. Η Σέλτικ ανέβηκε στη συνέχεια και βρήκε απάντηση στο 57ο λεπτό όταν ο ΜακΓκρέγκορ από αριστερά έκανε το γύρισμα όμως ο Λαμπρόπουλος κατάφερε να απομακρύνει στη γραμμή. Λίγο αργότερα η Σέλτικ χάνει μεγάλη ευκαιρία καθώς κ Χέντρι πήρε την κεφαλιά από καλή θέση με τον Μπάρκα να διώχνει απομακρύνοντας τη μπάλα. Στο 64’ η ΑΕΚ βγαίνει μπροστά με γύρισμα του Λιβάγια από δεξιά, και τον Κλωναρίδη να πιάνει το πλασέ στην κίνηση του Κλωναρίδη, και η μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι.

Και ενώ οι πράσινοι έδειχναν να μην μπορούν να πατήσουν εύκολα στην περιοχή της Ένωσης ο Τίερνι έβγαλε τη σέντρα από αριστερά με τον νεοεισελθών παίκτη της Σέλτικ, Σινκλέρ, να βρίσκεται αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα μειώνοντας το σκορ. Η ΑΕΚ μετά το γκολ της Σέλτικ έμεινε ψηλά στο γήπεδο με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να φωνάζει στους ποδοσφαιριστές του προκειμένου να μην κλειστούν στην άμυνα τους κάτι που κατάφεραν να το διατηρήσουν πιέζοντας ψηλά και με ηρεμία διατηρόντας την μπάλα όποτε αυτή χρειάστηκε. Η αγωνία φυσικά χτύπησε το κόκκινο στο ΟΑΚΑ με τα τελευταία λεπτά να παίρνουν φωτιά καθώς σε περίπτωση ισοφάρισης η πρόκριση για τα play offs του Champions League θα πήγαινε στους πράσινους.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Γκάλο (82’ Αλμπάνης), Κλωναρίδης (72’ Μάνταλος), Μπακασέτας, Λιβάγια

Σέλτικ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Σιμούνοβιτς, Χέντρι, Τίερνι, Μπράουν, Εντσάμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς (75’ Σινκλέρ), ΜακΓκρέγκορ, Γκρίφιθς.

Κίτρινες: 42’ Λιβάγια, 53’ Γκάλο, 67’ Μπράουν, 90’ Μάνταλος