15.7
23:34

Ήττα για τους Νέους απ’ την Γερμανία – Απίστευτος Μωραΐτης!

Η Εθνική Νέων Ανδρών κοίταξε στα μάτια την Γερμανία αλλά γνώρισε την ήττα (76-82) στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του EuroBasket Νέων Ανδρών. Αύριο (16/7, 19:00) η Ελλάδα αντιμετωπίζει το Ισραήλ για την 2η θέση στον όμιλο.

Η Ελλάδα συμπαραλαμβάνεται στα φαβορί για μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ανδρών, ωστόσο δείχνει ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της στο Κέμνιτς. Αυτό απέδειξε στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του EuroBasket U20 η Εθνική, η οποία παρότι γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα Γερμανία με 82-76, έπαιξε καλό μπάσκετ και ήταν ανταγωνιστική επί 40 λεπτά.

Οι ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, η οποία δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-22 στο 13′, έχοντας μεγάλα προβλήματα στην επίθεση. Η συνέχεια πάντως ήταν πολύ καλύτερη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα επιμέρους 23-7, πήρε το προβάδισμα με 35-29 στο 19′ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-34. Το momentum άλλαξε άρδην στο Κέμνιτς. Όχι όμως για πολύ.

Οι Γερμανοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπως στο πρώτο. Με ένα επιμέρους 15-2 στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 44-37 στο 24′ και ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 29′ (46-56). Όπως συνέβη όμως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και σε εκείνο το σημείο η Ελλάδα αντέδρασε και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά προηγήθηκε κιόλας έπειτα από πάρα πολλή ώρα στο 35′ με γκολ-φάουλ του Γιώργου Καλαϊτζάκη (66-65). Κάπου εκεί όμως οι μεγάλες προσδοκίες που δημιουργήθηκαν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξανεμίστηκαν.

Οι Γερμανοί πέτυχαν τους επόμενους έξι πόντους, με τον Λάγκερμπους να βάζει το ένα λέι-απ μετά το άλλο, και έλεγξαν το ματς μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα παρά την προσπάθεια της Εθνικής να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82.

Ελλάδα (Καστρίτης): Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης Γ. 21, Καμπερίδης 6, Λούντζης 11, Μωραϊτης 20, Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 6, Κουρέπης 2, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης

Γερμανία (Ιμπραχίμαγκιτς): Χουντ, Μουσίντι 15, Ολίντε 9, Στάνιτς 13, Βάιντεμαν 8, Φρόιντενμπεργκ 6, Χασφούρτερ 4, Λάγκερπους 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Ζίλκα 13

Πηγή: sport24.gr