07.7
21:59

Θέλει δουλειά… και μεταγραφές!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Μερικά από τα στοιχεία της νέας ΑΕΚ θέλησε απόψε να δει στο χορτάρι ο Μαρίνος Ουζουνίδης ωστόσο η Ένωση είχε ένα κακό και ένα καλό ημίχρονο στο πρώτο της φιλικό επί Πολωνικού εδάφους απέναντι στην Μίετζ Λεγκνίτσα στο οποίο ηττήθηκε με 1-0

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΕΛΤΣΕ: ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΣΙΚΙΔΗΣ, ΠΑΝΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

Αναγνωρίστηκα ήταν τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου στο Κίελτσε της Πολωνίας με τους «κιτρινόμαυρους» να αναζητούν την κυκλοφορία της μπάλας όπου κατά διαστήματα ήταν καλή ωστόσο δεν είχε την τελική πάσα προκειμένου να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα.

Πάρτε τώρα έκπτωση 10% σε όλα τα προϊόντα του, polykatastima.net, χρησιμοποιώντας ως εκπτωτικό κουπόνι τον κωδικό ‘ΑΕΚ1924’ στο καλάθι αγορών σας

Η ΑΕΚ είχε το πρώτο σουτ με τον Λιβάγια στο 4ο λεπτό το οποίο πέρασε άουτ ενώ οκτώ λεπτά αργότερα φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ με τον Τσόσιτς τελικά να διώχνει τη μπάλα. Στο 14’ και πάλι η Μιετζ μπροστά ωστόσο ο Οικονόμου είχε καλή αντίδραση και έδιωξε τη μπάλα ενώ στο 18’ ένα σουτ του Οτζαμάα δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τον Τσιντώτα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 20ο λεπτό η ΑΕΚ χάνει καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ όταν ο Γιαννούτσος δεν καταφέρνει να σκοράρει από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Τρία λεπτά αργότερα ο Κούνιτς σουτάρει εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ η Ένωση στα επόμενα λεπτά ανέβηκε στο γήπεδο προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ.

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ σε αυτά τα 30 λεπτά το έκανε η Πολωνική ομάδα με τον Κούνιτς να πλασάρει αμαρκάριστος με το δεξί από το ύψος του πέναλτι περίπου και να ανοίγει το σκορ στο φιλικό μετά από κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν στο 34’ με κεφαλιά του Λιβάγια μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ πίεσε πιο ψηλά τους Πολωνούς όμως οι αντίπαλοι είχαν ψυχραιμία στα μετόπισθεν τους με τον δικέφαλο να μην καταφέρνει να κάτι ουσιαστικό μέχρι και την ανάπαυλα.

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ…

Καλύτερη η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης με την Μίετζ με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να αλλάζει την βασική εντεκάδα του πρώτου μέρους και την ΑΕΚ να απειλεί από τα πρώτα λεπτά. Στο 48’ ο Αϊντάρεβιτς σέντραρε με τον Μπακασέτα να πιάνει το πλασέ από κοντά αλλά ή μπάλα πέρασε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά η μπάλα κόντραρε και τελικά κατέληξε κόρνερ ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Τσιγκρίνσκι πιάνει νέα κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι Πολωνοί απάντησαν με σουτ του Ζιελίνσκι εκτός περιοχής με την μπάλα όμως να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Τσιντώτα. Τέσσερα λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γιακουμάκη να περνά τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα πλασάροντας με τη μια, όμως και αυτή τη φορά η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 60’ και πάλι η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή πιέζοντας για να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Μπακασέτα να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Ο ρυθμός στη συνέχεια της αναμέτρησης έπεσε με την ΑΕΚ ωστόσο να έχει την υπεροχή σε αυτό το ημίχρονο δίχως ωστόσο να βρίσκει κάποιο τέρμα φανερό του ότι λείπει επί της ουσίας κάποιο καθαρό φορ από την ομάδα πλην του φιλότιμου Γιακουμάκη. Στο 73’ ωραία εκτέλεση του Αϊντάρεβιτς διώχνει με υπερένταση ο γκολκίπερ των Πολωνών και η απάντηση από την Μίετζ ήρθε στο 82’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του φορσέλ που όμως σταμάτησε εν τέλει στο τοίχος. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Μπακασέτα να βγάζει κάθετα στον Αλμπάνη μέσα στην περιοχή, με τον 23χρονο να μην καταφέρνει ωστόσο να σκοράρει. Στο 90ο λεπτό η ΑΕΚ παραλίγο να βρει δίχτυα με τον Μπακασέτα ο οποίος ήταν καλός στο διάστημα που αγωνίστηκε, ωστόσο το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μοράν βρήκε σουτ με τον γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό στο Κίελτσε της Πολωνίας από το οποίο κρατάει μόνο την εμφάνιση του δεύτερου μέρους.

Θα χρειαστεί δουλειά ακόμη η ομάδα για να έρθει στο επίπεδο που θα χρειαστεί αλλα και επειγόντως μεταγραφές στις θέσεις που έδειξε από το πρώτο φιλικό ότι πονάει.

ΑΕΚ 1ο ημίχρονο: Τσιντώτας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσόσιτς, Λόπες, Γιαννούτσος, Σιμόες, Γιούσης (31’ Μπότος), Μάνταλος, Κλωναρίδης, Λιβάγια

Μίετζ 1ο ημίχρονο: Sapela, Kwame, Bozic, Perez, Bartczak, Augustyniak, Santana, Marquitos, Ojamaa, Kunic, Lobodzinski

ΑΕΚ 2ο ημίχρονο: Τσιντώτας (64’ Γιαννίκογλου), Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μοράν, Γαλανόπουλος, Αλμπάνης, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας, Γιακουμάκης

Μίετζ 2ο ημίχρονο: Sapela, Bozic, Perez (70’ Augustyniak), Zielinski, Purzycki, Forsell, Gargula, Piasecki, Piatkowski, Bartulovic