31.5
06:06

Ήττα για τους Μάγκες στο Ρέντη – Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ θα το σηκώσουν!

Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι Μάγκες που γνώρισαν την ήττα με 22-16 απ’ τον Ολυμπιακό Ξυνή στο κλειστό του Ρέντη, με την σειρά των τελικών του πρωταθλήματος να πηγαίνουν σε τέταρτο ματς στο ΟΑΚΑ. Το τελειώνουν το Σάββατο (02/06) και το σηκώνουν στην κατάμεστη και φλογερή αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» οι Μάγκες.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς με τον Ολυμπιακό Ξυνή να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 3-0 σκορ. Η Ένωση προσπάθησε να βρει λύση αλλά χωρίς αποτέλεσμα ενώ κάποια σουτ, τον Λόκεν, Βραζάλιτσα και Ζαμπούνη να βρίσκουν τοίχο πάνω στον Τσιλιμπάρη. Οι Ερυθρόλευκοι το εκμεταλλεύτηκαν και έκαναν το 4-0 ενώ μετέπειτα ο Ζαμπούνης έκανε σεφτέ στα γκολ για τον Δικέφαλο μειώνοντας σε 4-1.

Μετά από ένα τέταρτο παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει για τα καλά προβάδισμα κάνοντας το 8-3, ενώ η Ένωση κατάφερε να μειώσει στην αμέσως επόμενη επίθεση σε 8-4. Απ’ εκεί και έπειτα οι δέκα αποκρούσεις του Ραντούλοβιτς δεν ήταν αρκετές με τον Ολυμπιακό Ξυνή να καταφέρνει να παίρνει προβάδισμα εφτά γκολ και σκορ 12-5  λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ήθελε να αντιστρέψει την κακή της εικόνα, αλλά μάταια η ομάδα του Ξυνή, συνέχισε να έχει το μεγάλο προβάδισμα υπέρ της με σκορ 12-6, ενώ όσο περνούσε η ώρα μεγάλωναν την διαφορά.

Μάλιστα, οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν κάποια στιγμή να έχουν πάρει μια διαφορά 11 γκολ με σκορ 20-9, αλλά εκεί μίλησε το …come back της ΑΕΚ, που δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, αλλά τουλάχιστον αφυπνιστικέ και μείωσε στο σκορ, γνωρίζοντας την ήττα μέσα στο κλειστό του Ρέντη με 22-16 και οδηγώντας την σειρά των τελικών και σε τέταρτο ματς.

Κάπως έτσι η στέψη της Ένωσης πήρε παράταση για το Σάββατο (02/06) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν την μεγάλη τους ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά στους φίλους της ομάδας, που θα μετατρέψουν και πάλι την αίθουσα σε…καμίνι!