27.5
16:45

Τους «γλέντησαν» οι Μάγκες και …2-0!

Η Ένωση επικράτησε με 20-13 του Ολυμπιακού Ξυνή και έκανε το 2-0, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος Handball Premier. Κορυφαίοι για ακόμα μια φορά όλη η ομάδα, αλλά ξεχώρισαν οι Αργυρού, Ραντούλοβιτς, Ζαμπούνης, Βραζάλιτσα και Λόκεν. Κιτρινόμαυρο μάγκικο γλέντι και αποθέωση απ’ την κατάμεστη αίθουσα από φίλους της ΑΕΚ, που φώναξαν «να’ τοι να’ τοι οι πρωταθλητές»!

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αποφασισμένη για να δείξει τις προθέσεις της στο ματς, καταφέρνοντας να πάρουν από νωρίς νωρίς προβάδισμα με 5-2 σκορ και την διαφορά στα τρία γκολ. Η Ένωση όσο περνούσε η ώρα πάταγε καλύτερα στο ματς σε σχέση με τον Ολυμπιακό και κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά, φτάνοντας το σκορ στο 8-3 και την διαφορά στα πέντε γκολ.

Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 8-4 αλλά απ’ εκεί και έπειτα δεν μπόρεσαν να γυρίσουν στο ματς με τους Κιτρινόμαυρους να έχουν πάρει για τα καλά τα ηνία του ματς και κατάφεραν να φτάσουν το σκορ στο 12-4 λίγα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα μπόρεσε και μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα σε 12-5 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση δεν πήρε το πόδι της απ’ το …γκάζι και συνέχισε στις υψηλές ταχύτητες το παιχνίδι της, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να βρει τρόπο αντίδρασης, παρά μόνο κάποια γκολ που έκλειναν την ψαλίδα της διαφοράς, με σκορ 16-7 στα πρώτα 8 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Η συνέχεια για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν το ίδιο καλή, καθώς η άμυνα του έκανε εξαιρετική δουλειά, ενώ και η επιθετική κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα και ήταν αποτελεσματική, καταφέρνοντας στο 20ο λεπτό του δευτέρου μέρους να προηγούνται με δέκα γκολ διαφορά και με σκορ 19-9.

Οι Μάγκες μέχρι το τέλος του αγώνα διατήρησαν το υπέρ τους σκορ και κράτησαν προς το τέλος του αγώνα δυνάμεις για το τρίτο ματς της Τετάρτης στο Ρέντη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ξυνή να μειώσει σε 20-13 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι Κιτρινόμαυροι έκαναν το 2-0 μπροστά στην κατάμεστη και κυριολεκτικά …καμίνι αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» και έκαναν ακόμα ένα βήμα πιο κοντά προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Ένωση έχει την ευκαιρία να τελειώσει την σειρά των τελικών την Τετάρτη το απόγευμα στο Ρέντη, διαφορετικά την επόμενη εβδομάδα και πάλι στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 6-3, 10-4, 12-5 (ημχ.), 14-7, 16-8, 17-9, 18-9, 20-11, 20-12

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χρ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 1, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος,  Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Κρητικός 2, Πετρίσεβιτς 2, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης 2, Κανδύλας 1, Σανίκης, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης