27.5
18:45

«Ψαχνόταν» για να φύγει ο Ολυμπιακός Ξυνή

Φαίνεται πως σε όποιο άθλημα υπάρχει ο Ολυμπιακός, τότε κολλάνε και τα ανάλογα …κουσούρια τους, καθώς η ομάδα του Ξυνή στο σημερινό τελικό στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” ψαχνόταν να βρει αφορμή και να φύγει ρίχνοντας την υπαιτιότητα στον κόσμο της ΑΕΚ.

Ο κόσμος της Ένωσης ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στο κάλεσμα της ομάδας να μετατρέψει την αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” σε καμίνι απέναντι στον Ολυμπιακό για τον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος Handball Premier.

Οι κερκίδες του γηπέδου γέμισαν ασφυκτικά, ενώ ο κόσμος ήταν υποδειγματικός απ’ το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο.

Όμως, σε κάποιους αυτή η ανταπόκριση του κόσμου δεν τους άρεσε, με αποτέλεσμα να ψάχνουν αφορμή με το κάθε τι, ώστε να πάρουν την ομάδα και να αποχωρήσουν. Συγκεκριμένα, το αρνητικό κλίμα που υπήρχε στην αίθουσα προς τον Ολυμπιακό, δεν άρεσε στους ανθρώπους των Ερυθρόλευκων με αποτέλεσμα να έχουν τα μάτια τους δεκατέσσερα για να βρουν μια αφορμή για να πάρουν την ομάδα και να φύγουν, βγάζοντας ως υπαίτια την ΑΕΚ και τον κόσμο της.

Αρχικά, ήθελαν να μην βγουν για να ξεκινήσει το ματς λόγω όπως οι ίδιοι έλεγαν ότι ήταν γεμάτη, παραπάνω απ’ το κανονικό η αίθουσα, κάτι που δεν τους πέρασε. Στη συνέχεια ζήταγαν να φύγει ο κόσμος πίσω απ’ το τέρμα του Ραντούλοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, καθώς θα ενοχλούσαν την διεξαγωγή του αγώνα, με την παράβλεψη ότι στο συγκεκριμένο σημείο δεν ήταν κανείς άλλος πέραν από τους αθλητές του τμήματος Ράγκμπι της ΑΕΚ που στέφθηκαν πρωταθλητές την προηγούμενη εβδομάδα και ήρθαν με το τρόπαιο να στηρίξουν τους Μάγκες.

Το τελευταίο και αποκορύφωμα είναι μια διαμαρτυρία του Σκρόμπιτς στο δεύτερο ημίχρονο ότι κάτι του πέταξαν οι φίλοι της Ένωσης, σταματώντας για λίγα λεπτά το ματς και πηγαίνοντας προς την γραμματεία για να διαμαρτυρηθεί και πιθανόν να ζητήσει την διακοπή του ματς.

Όλα αυτά που διέπραξαν δεν έπιασαν τόπο οι Μάγκες μίλησαν αγωνιστικά και μόνο μέσα στον αγωνιστικό χώρο έκαναν το 2-0 και αναμένουν πλέον τον τρίτο αγώνα. Πιθανόν βέβαια να υπήρξε και μια δόση ζήλιας απ’ τους Ερυθρόλευκους, καθώς στον πρώτο αγώνα ο Ολυμπιακός Ξυνή, αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο κλειστό γήπεδο του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη” μεταξύ συγγενών και φίλων των παικτών και με καμιά δεκαριά φίλους του Ολυμπιακού, δείχνοντας έμπρακτα την διαφορά των δυο ομάδων όσον αφορά τον κόσμο τους.