20.5
20:49

Όχι δάκρυα για τους Μάγκες, ΜΟΝΟ περηφάνια!

Η ΑΕΚ νίκησε στον δεύτερο τελικό του Challenge Cup την Ποτάισα με 27-26 και οι Ρουμάνοι κατέκτησαν την διοργάνωση, καθώς δεν ήρθε το θαύμα που όλοι περίμεναν για να ανατραπούν τα 11 γκολ του πρώτου αγώνα. Δεν αρμόζουν σε αυτό το τμήμα τα δάκρυα, που μέχρι το τέλος έδειξαν γιατί αποτελούν το πιο Μάγκικο τμήμα της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ.

Ξέροντας απ’ την αρχή ότι θα έχουν ένα δύσκολο έργο οι Μάγκες, μπήκαν αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα για όλα και όπου τους βγει. Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πήραν ένα προβάδισμα δυο γκολ με σκορ 3-1, όμως η συνέχεια δεν ήταν η ιδανική για την Ένωση, η Ποτάισα πήρε την κατάσταση στα χέρια της, αρχικά ισοφάρισε σε 3-3 και μετέπειτα πήρε προβάδισμα δυο γκολ με 3-5.

Οι Μάγκες κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν σε 5-5, αλλά μετέπειτα η κατάσταση ξέφυγε απ’ τους Ρουμάνους που έφτασαν την διαφορά στα τέσσερα γκολ με σκορ 8-12. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει στο σκορ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς οι Ρουμάνοι δεν άφηναν την διαφορά που κατείχαν υπέρ τους, καταφέρνοντας να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο με 7 γκολ διαφορά και το σκορ στο 11-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά στο ματς για να ανατρέψει το κατά της σκορ και κατάφερε μετά απ’ το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου, να μειώσει στο γκολ με σκορ 21-22.

Οι Μάγκες στη συνέχεια κατάφερε και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 24-23, οι Ρουμάνοι δεν άφησαν αρκετό χρόνο και ισοφάρισαν, ενώ ο Αργυρού δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα έκανε το 25-24 και με την Ποτάισα να απαντάει ισοφαρίζοντας εκ’ νέου. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήθελε να κερδίσει για την τιμή των όπλων της Ρουμανική ομάδα, δίνοντας τουλάχιστον την χαρά της νίκης στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Δικέφαλος το κατάφερε έστω και σε νεκρό χρόνο, ο Αργυρού δημιούργησε το 26-25 η Ποτάισα για ακόμα μια φορά απάντησε σε 26-26, αλλά ένα φάουλ που κέρδισε ο Δομπρής σε νεκρό χρόνο, ο Παναγιώτης Νικολαΐδης ευστόχησε για το 27-26 αν και μπροστά του είχε στην κυριολεξία θηρία.

Η ΑΕΚ κέρδισε την Ποτάισα στον δεύτερο τελικό με 27-26 αλλά οι Ρουμάνοι κατέκτησαν το Challenge Cup. Σίγουρα μένει η πίκρα της μη κατάκτησης της διοργάνωσης, αλλά η Ευρωπαϊκή πορεία που πραγματοποίησε αυτή η ομάδα ήταν αξιέπαινη και δεν της αξίζουν τα δάκρυα.

Μάγκες με τα όλα τους μέχρι το τέλος και έκαναν περήφανους τους 3.000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Κλειστό του ΟΑΚΑ για να τους υποστηρίξουν και τους χάρισαν τουλάχιστον τη νίκη.