13.5
18:53

Σοβαρεύτηκε και καθάρισε την Κύμη

Η Βασίλισσα επικράτησε με 82-76 της Κύμης στο Κλειστό του ΟΑΚΑ και κλείδωσε την 5η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, η οποία την στέλνει στα πλέι οφ να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το ματς δίνοντας την δυνατότητα στην Κύμη να μπει δυνατά και να πάρει προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας μάλιστα στη πρώτη περίοδο να έχει 4 πόντους διαφορά με σκορ 12-16. Όμως, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κατάφερε λίγο πριν την λήξη της περιόδου να μειώσει και να προηγηθεί, με την Κύμη να απαντάει στην εκπνοή του χρόνου τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με 21-21 σκορ.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα ξανά μπήκε νωθρά στο ματς με την Κύμη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει πάλι προβάδισμα στο σκορ, αλλά αυτή την φορά να βρίσκεται η διαφορά στο πόντο με σκορ 26-27. Η Ένωση κατάφερε να απαντήσει και ξανά προηγήθηκε στο ματς με κάποια σουτ των Σάκοτα, Πάντερ αλλά και Καββαδά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ με 36-29. Η Κύμη κατάφερε να μειώσει και πάλι σε 40-39, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου μια τεχνική ποινή στον Ντράγκαν Σάκοτα έδωσαν την δυνατότητα στη Κύμη να ισοφαρίσει σε 40-40 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά, αλλά κατάφερε να γυρίσει τον διακόπτη και με καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, κατάφερε να αντιστρέψει το σκορ και να πάρει προβάδισμα, στριμώχνοντας στα σχοινιά την Κύμη. Συγκεκριμένα, κάποια σουτ του Χάρις, του Λαρεντζάκη και του Γκριν κατάφερε να τελειώσει η Ένωση την περίοδο με 64-55, έχοντας την διαφορά στο +9.

Στη τέταρτη περίοδο η Ένωση πάταγε όσο έπρεπε το γκάζι στην επίθεση, αλλά δεν έπαιζε όσο καλή άμυνα έπρεπε έχοντας ως αποτέλεσμα η Κύμη να μειώσει στους 7 πόντους και με σκορ 72-65. Στη συνέχεια η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κρατούσε την υπέρ της διαφορά χωρίς ιδιαίτερη απειλή, καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 82-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 6, Γκριν 10, Χάρις 16 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίτ), Λαρεντζάκης 16 (4_, Χάντερ, Πάντερ 11 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 6 (1), Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 10

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7 (1), Τσαγκαράκης 5 (1), Τζόουνς 8, ΜακΓκί 6, ΜακΦάντεν 13 (4), Γλυνιαδάκης 6, Βίλιαμσον, Κάιζερ 12, Μπάρλος 4, Σμιθ 15