10.5
10:02

«Κιτρινόμαυροι» τελικοί που έγραψαν ιστορία (vids)

Ο 24ος τελικός Κυπέλλου θα είναι ο φετινός για την ΑΕΚ, η οποία μετρά 15 κατακτήσεις στην ιστορία της. Το AEK1924 και ο Ανδρέας Ζέρβας σας θυμίζουν τους τελικούς που είχαν «κιτρινόμαυρη» απόχρωση.

Η Ένωση συμμετέχει σε τελικό Κυπέλου για 24η  φορά στην ιστορία της. Ξεκίνησε από τον πρώτο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας  που διεξήχθη το μακρινό 1932 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και μέχρι σήμερα έχει κατακτήσει 15 φορές το τρόπαιο. Πρόκειται για ένα ποσοστό επιτυχίας που ξεπερνά το 65% και την καθιστά από τις πιο αποτελεσματικές ομάδες στην ιστορία του θεσμού.

Η ΑΕΚ κατέχει το ρεκόρ της μεγαλύτερης επικράτησης σε τελικό, με σκορ 7-1 επί του Απόλλωνα το 1996, ενώ έχει κερδίσει τελικούς  και με επικές ανατροπές, μεγάλες επικρατήσεις, επεισοδιακά παιχνίδια, και νίκες στα πέναλτι.

Ο Πρώτος Τελικός

Το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας κατακτήθηκε από την ΑΕΚ στις 8 Νοεμβρίου του 1931(γνωστός ως τελικός του ’32.). Ο πανίσχυρος Άρης του Κλεάνθη Βικελίδη κατέβηκε ως φαβορί, αλλά η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και νίκησε 5-3 με δύο γκολ του Ηλία Ηλιάσκου, ένα του Κώστα Νεγρεπόντη, ένα του Ντίνου Μπαλτά και ένα αυτογκόλ του Οικονόμου.

8/11/1931 Λεωφόρος Αλεξάνδρας

ΑΕΚ-Αρης 5-3

ΓΚΟΛ: 5′ Ηλιάσκος, 27′, 65′ Μπαλτάς, 70′ Οικονόμου (αυτ), 78′ Νεγρεπόντης – 40′, 43′, 80′ Κίτσος

ΑΕΚ: Γιάμαλης, Μάλλιος, Νταϊσπάγγος, Αργυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Πάτροκλος, Νεγρεπόντης, Μπαλτάς, Τζιραλίδης Ι., Ηλιάσκος, Τζιραλίδης Π.

1953 Σκληρή μάχη και ήττα από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός  είχε αρχίσει να κυριαρχεί και η ΑΕΚ περνούσε μεγάλη περίοδο κάμψης μετά τη σταδιακή αποχώρηση της προπολεμικής περιόδου και οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας. Οι Πειραιώτες  στα ογδόντα λεπτά του αγώνα, πέτυχαν τρία γκολ και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν εύκολα  το Κύπελλο. Η αντεπίθεση, όμως, της ΑΕΚ και τα γκολ του Λάμπη Σεραφείδη και του Γιάννη Κανάκη μέσα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ζωντάνεψαν ξανά τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός κράτησε μετά από πολύ πίεση το 3-2 και κατέκτησε το Κύπελλο.

17/5/1953 Λεωφόρος Αλεξάνδρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 3-2

ΓΚΟΛ: 21′, 37′ Κανσός, 79′ Δαρίβας – 83′ Λ. Σεραφείδης, 88′ Κανάκης

ΑΕΚ: Δελαβίνιας, Παραγιός, Γούλιος, Δαράκης, Μάνεσης, Παπαθεοδώρου, Εμμανουηλίδης, Κανάκης,Παπαγεωργίου, Σταματιάδης, Λ. Σεραφείδης.

1956 Ένας τίτλος με ιδιαίτερη αξία.

Ο Ολυμπιακός εκείνη την εποχή έμοιαζε ανίκητος και η ΑΕΚ κατάφερε να τον νικήσει και να «πληγώσει» την κυριαρχία του. Ο  Γιάννης Χανιώτης  άνοιξε το σκορ, αλλά ο Δαρίβας ισοφάρισε. Τη νίκη έδωσε ο αείμνηστος Γιάννης Κανάκης, με ασύλληπτο σουτ!

24/6/1956 Λεωφόρος Αλεξάνδρας

ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1

ΓΚΟΛ: 22′ Χανιώτης, 67′ Κανάκης -26′ Δαρίβας

ΑΕΚ: Σεραφείδης, Παραγιός, Καρακατσάνης, Τσαγγάρης, Ζωγράφος,Πούλης, Εμμανουηλίδης, Κανάκης, Χανιώτης, Σταματιάδης, Κουρτίδης.

1978 Η εποχή της μεγάλης ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ απέκλεισε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό του Κυπέλλου με το ιστορικό 6-1 στην Νέα Φιλαδέλφεια. Στον τελικό αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με γκολ τον Μπάγεβιτς και Μαύρου κατέκτησε τον τελικό με 2-0 δείχνοντας την απόλυτη κυριαρχία της.

4/6/1978 Στάδιο Καραϊσκάκη

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-0

ΓΚΟΛ: 50′ Μπάγεβιτς, 80′ Μαύρος

ΑΕΚ: Χρηστίδης, Μουσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Βιέρα, Τάσος (46′ Λ. Παπαδόπουλος) Νικολούδης, Μπάγεβιτς,Παπαϊωάννου (85′ Τόσκας) Μαύρος.

1996 Το ρεκόρ των τελικών (7-1)!

Για να φτάσουμε στο ρεκόρ της ΑΕΚ που κρατάει ακόμα και σήμερα  μεσολάβησαν τέσσερις τελικοί (1979, ’83 , ’94 και ’95) με την «Ένωση» να κατακτά το ’83 ακόμη ένα τελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ με 2-0. Το 1996, έφτασε στο πρώτο της Κύπελλο μετά από 13 χρόνια επικρατώντας 7-1 επί του Απόλλωνα.  Ο Τσιάρτας είχε πετύχει τρία γκολ, ο Μπατίστα δύο και από ένα οι Κετσπάγια και Κωστής.

15/5/1996 ΟΑΚΑ

ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘ 7-1.

ΓΚΟΛ: 11′, 34′ Μπατίστα, 22′,48′ (πεν) 76′ Τσάρτας, 60′

Κετσπάγια, 89′ Κωστής – 77′ Μπάρνιακ

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μπορμπόκης, Κωστένογλου (66’Μαλαδένης) Μανωλάς, Σαμπανάτζοβιτς, Βλάχος, Κετσπάγια

2002 Το «έκλεψε» ο  Ίβιτς

Μια εβδομάδα μετά την ήττα τίτλου από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ στο ίδιο γήπεδο δεν άφησε και το Κύπελλο στα χέρια των Πειραιωτών. Πέτυχε πρώτη γκολ με τον Κωνσταντινίδη ο Τζιοβάνι ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό, όμως ο Ίβιτς στο 81’ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε το 2-1 και έβαψε το Κύπελλο «κιτρινόμαυρό».

27/4/2002 ΟΑΚΑ

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2 – 1

ΓΚΟΛ: 52′ Κωνσταντινίδης, 82′ Ίβιτς – 70′ Τζιοβάνι

ΑΕΚ: Χιώτης, Γεωργέας, Κασάπης (29′ Ξενίδης) Γκαμάρα, Καψής, Ζαγοράκης, Ζήκος, Λάκης Τσάρτας, Νικολαϊδης,Κωνσταντινίδης (81′ Ίβιτς

2009 ο καλύτερος τελικό όλων των εποχών

Ο πιο συναρπαστικός τελικός όλων των εποχών! Η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς με δύο γκολ του Ισμαέλ Μπλάνκο, αλλά ο Ολυμπιακός  στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε  με τα γκολ των Ντάρμπισιρ και Ντουντού. Ο Σκόκο έκανε το 3-2 για την «Ένωση» στο 90’ , όμως ο  Ντάρμπισιρ ισοφάρισε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-3 με τον Γκαλέτι, αλλά μέσα σε λίγα λεπτά αποβλήθηκε αυτός και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Σκόκο ισοφάρισε αμέσως σε 4-4. Στη διαδικασία των συνολικά 34 πέναλτι (!) ο Ολυμπιακός νίκησε με 15-14.

ΟΑΚΑ 2/5/2009

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 4-4  (15-14 στα πέναλτι)

ΓΚΟΛ: 4′, 8′ Μπλάνκο, 90′, 107′ Σκόκο – 47′, 90+6′ Ντάρμπισιρ, 72′ Ντουντού, 102′ Γκαλέτι

ΑΕΚ: Σάχα, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος (62′ Αλεξόπουλος) Ζεράλδο, Νσαλίβα, Καφές,Μαντούκα (68′ Πελετιέρι) Σκόκο, Τζιμπούρ (77′ Εντίνιο) Μπλάνκο.

2011 Το Κύπελλο των Ισπανών

Η ΑΕΚ, με τον Μανόλο Χιμένεθ στο… τιμόνι της (στην πρώτη του θητεία) νίκησε στον Τελικό του ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο με τα γκολ των Λυμπερόπουλου, Καφέ και Μπαχά. Η καλύτερη στιγμή του Κυπέλλου εκείνου ήταν ο αποκλεισμός του Παναθηναϊκού στα προημιτελικά από γκολ του Ισπανού Μίτσελ με απευθείας φάουλ από περίπου 50 μέτρα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

2016 Το… Ήρθαμε!

Με την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια του Ελληνικού ποδοσφαίρου, η ΑΕΚ έφτασε στον τελικό του ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό και τον κατέκτησε. Έναν τελικό που θα μείνει στην ιστορία για την άσχημη εικόνα των άδειων κερκίδων στο ΟΑΚΑ, άλλα και των αναβολών που καθυστέρησαν την διεξαγωγή του. Μάνταλος και Τζεμπούρ έδωσαν την νίκη με 2-1 και ακόμα ένας τελικός βάφτηκε κιτρινόμαυρος.

17/5/2016  ΟΑΚΑ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1

ΓΚΟΛ:  38’ Μάνταλος,  50’ Τζεμπούρ, 84’ Ντομίνγκες

ΑΕΚ: Ανέστης, Ντίντακ Βιλά, Κολοβέτσιος, Άρθο, Γκάλο. Σιμόες, Μάνταλος, Γιόχανσον  Βάργκας, Αραβίδης , Τζεμπούρ.

Η φετινή πορεία

Η «Ένωση» σε μια ονειρεμένη σεζόν (εκπληκτική  πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ – κατάκτηση του πρωταθλήματος), κατάφερε και έφτασε για 3η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο οι πρωταθλητές Ελλάδος 2018 θα παλέψουν για το τρίτο νταμπλ της ιστορίας τους κόντρα στον Κυπελλούχο ΠΑΟΚ του Ρασβάν Λουτσέσκου.

Στον δρόμο για τον τελικό η ΑΕΚ ξεπέρασε με ευκολία τα εμπόδια που της παρουσιάστηκαν νικώντας και τα 5 παιχνίδια μέχρι την φάση των 16. Στα προημιτελικά της διοργάνωσης  έκανε την πρώτη της ισοπαλία κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης, τον οποίο απέκλεισε με νίκη 2-1 στο ΟΑΚΑ. Λάζαρος και Αραούχο τα «κιτρινόμαυρα γκολ, μείωσε για τους «ερυθρόλευκους» ο Ταχτσίδης.

Στην συνέχεια ο ημιτελικός έκρυβε συγκινήσεις  με την Λάρισα να αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει. Την «σκότωσε» όμως ο Λάζαρος με ένα γκολ που θα μείνει χαραγμένο για πολλά χρόνια στο μυαλό κάθε οπαδού! Έτσι παρά το 2-1 του πρώτου ματς  το 1-0 ήρθε στο ΟΑΚΑ και ήταν αρκετό για να στείλει την ΑΕΚ στον 24ο τελικό της ιστορίας της , 3ο συνεχόμενο και 3ο με τον Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της.