06.5
19:50

3η θέση η Μούρθια

Η Μούρθια παρά την… απογοήτευση από το αποκλεισμό βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει κερδίζοντας 85-74 στον μικρό τελικό του Basketball Champions League την Λούντβιγκσμπουργκ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σαντιέλ Ρόχας που σταμάτησε στους 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με όρεξη να διεκδικήσουν μία θέση στο βάθρο παρά την απογοήτευση τους για τον αποκλεισμό. Η Μούρθια είχε το πάνω χέρι στις μάχες μέσα στο ζωγραφιστό και κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ (12 έναντι 3) κατάφερε με μπροστάρη τον Σαντιέλ Ρόχας να πάρει τα ηνία στο σκορ (14-18 στο 7’). Από την πλευρά τους, οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα υψηλά ποσοστά τους από μέση και μακρινή απόσταση καταφέρνοντας να μείνουν κοντά στο σκορ (17-20 στο 10’).

Με ισπανικό επιμέρους 11-3 ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό και παίρνοντας ώθηση από την άμυνα κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά (20-31 στο 15’). Η Λουντβιγκσμπουργκ για ακόμα μία φορά έδειξε το μαχητικό της πνεύμα έχοντας τον τρόπο να κλείσει το ημίχρονο με την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων σε διαχειρίσιμα επίπεδα (32-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα, όμως όσο κι αν προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, τόσο οι Ισπανοί έβρισκαν μεγάλα σουτ -κυρίως με τον Μπενίτε- για να έχουν το πάνω χέρι (46-54 στο 17’). Τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας μία απόσταση 7 πόντων (53-60). Η Μούρθια είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη και παρά την πίεση που της άσκησε η Λούντβιγκσμπουργκ μπόρεσε να φτάσει στην επικράτηση με 85-74 και να βρεθεί στην τρίτη θέση του φετινού Basketball Champions League.

Διαιτητές: Ματσόνι, Ομπράντοβιτς, Κιουλίν

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-42, 53-60, 74-85.

Λούντβιγκσμπουρκ (Πάτρικ): Έβανς 6, Τζόνσον 17 (3), Πίτερ-ΜακΝίλι 11 (2), Βαλεσκόφσκι 10, Γουόκαπ 7, Κουκ 11 (1), Γκέσκε, Κοχ 4, ΜακΚρέι 2, Μιούλερ 6 (1), Γουίλι.

Μούρθια (Ναβάρο): Κλουφ 12 (1), Όλεσον 3, Ρόχας 18 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σόκο 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Τούμπα 5, Μπενίτε 8 (2), Χάνα 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λίμα 8, Ουρτασούν 6.