05.5
16:53

Άλωσαν την Θεσσαλονίκη οι Μάγκες!

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 25-20 του ΠΑΟΚ μέσα στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 1-0 στη σειρά των ματς του ημιτελικού των play off και την Τετάρτη έχει την ευκαιρία να καθαρίσει και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Handball Premier.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, η Ένωση όμως όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε ρυθμό και έδειχνε την ποιότητα της, με αποτέλεσμα να φτάσει σε σημείο να προηγείται με τρία γκολ διαφορά και σκορ 4-7.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει σε 8-8, αλλά οι αθλητές της ΑΕΚ πάτησαν και πάλι γκάζι και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με 10-15 σκορ, έχοντας το πάνω χέρι στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν απ’ εκεί που έμειναν και κράτησαν το υπέρ τους σκορ, με την διαφορά ότι ο ΠΑΟΚ μετά από είκοσι λεπτά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να μειώσει στα δυο γκολ, με σκορ 19-21.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού κατάφερε να κρατήσει με νύχια και με δόντια μακριά απ’ το σκορ τους ασπρόμαυρους, παρότι απειλούσαν συνεχώς για να μειώσουν και να μπουν στην διεκδίκηση του ματς. Όμως με καθοριστικές επεμβάσεις της άμυνας, αλλά πάνω απ’ όλα των Ραντούλοβιτς και Συγγάρη κατάφερε να κρατήσει μακριά τον ΠΑΟΚ και τελικά να πανηγυρίσει τη νίκη με 20-25 μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των ματς του ημιτελικού των play off του Handball Premier και πλέον καλείται να το τελειώσει στην αίθουσα του ΟΑΚΑ την ερχόμενη Τετάρτη.