03.5
19:30

Με περίπατο οι Μάγκες στα ημιτελικά!

Κώστας Κοσικίδης

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 29-16 του Αερωπού Έδεσσας, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των προημιτελικών και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των play off του Handball Premier, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο ματς απέναντι στον Αερωπό, μια εντελώς άλλη εικόνα απ’ το ματς της Δευτέρας, που γνώρισε την ήττα και οδηγήθηκε η σειρά σε τρίτο αγώνα. Η Ένωση μπήκε πήρε από νωρίς προβάδισμα με τρία γκολ με 3-0 σκορ, ενώ και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στο πρώτο δεκάλεπτο στα έξι γκολ με σκορ 8-2.

Ο Αερωπός σε εκείνο το σημείο προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και το κατάφερε, ρίχνοντας την στα τρία γκολ με σκορ 10-7. Όμως οι Κιτρινόμαυροι πάτησαν πάλι το γκάζι και κατάφερε λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώσουν το σκορ σε 15-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάγκες συνέχισαν δυνατά στο ματς αποφασισμένοι να τελειώσουν με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση τους για τον ημιτελικό του πρωταθλήματος. Γι’ αυτό κατάφεραν να μεγαλώσουν το προβάδισμα, παρότι ο Αερωπός στην αρχή του ημιχρόνου έδειξε σημάδια ζωής. Η Ένωση πήρε προβάδισμα μετά από ένα τέταρτο στο δεύτερο μέρος δέκα γκολ με σκορ 22-12.

Η ομάδα της Έδεσσας απ’ την στιγμή που μεγάλωσε η διαφορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η νίκη της ΑΕΚ ήταν δεδομένη και πήρε ξεκούραστα με περίπατο την πρόκριση για τα ημιτελικά των play off του Handball Premier, νικώντας με 29-16 κάνοντας το 2-1 στη σειρά των παιχνιδιών.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, με το προβάδισμα έδρας να το έχουν οι Θεσσαλονικείς, με το πρώτο ματς να είναι το ερχόμενο Σάββατο.