30.4
18:31

Τους κέρδισε ο Αερωπός και η …κούραση

Οι Μάγκες αρκετά κουρασμένοι γνώρισαν την ήττα στην Έδεσσα απ’ τον Αερωπό με 25-23, αναγκάζοντας την σειρά των προημιτελικών για τα play off του πρωταθλήματος, να δώσουν ραντεβού οι δυο ομάδες για το μεσημέρι (15:00) της Πέμπτης.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, δείχνοντας ιδιαίτερα κουρασμένη απ’ το ματς του Σαββάτου με την Μαδέιρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αερωπός να μπει δυνατά και να το εκμεταλλευτεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά, απόκτησε ένα προβάδισμα δυο γκολ με σκορ 5-3, κάνοντας προσπάθεια να την διατηρήσει την υπέρ του διαφορά.

Όμως οι Κιτρινόμαυροι αυτό δεν το επέτρεψαν και παρότι βρισκόντουσαν συνεχώς στο κυνήγι του σκορ, έπρεπε να φτάσει το ματς λίγο πριν το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου για να προηγηθούν με τον Αργυρού που έκανε το 5-6. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πηγαίνανε χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι που η Ένωση απέκτησε διαφορά δυο γκολ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκορ 9-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε για να διατηρήσει την διαφορά της υπέρ της, καταφέρνοντας να φτάσει και στα τρια γκολ, με σκορ 10-13. Κάπου εκεί όμως ο Αερωπός ανέβασε απόδοση και θέλησε να φέρει τούμπα το ματς, καταφέρνοντας το  μετά από ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας το σκορ 17-17, ενώ στη συνέχεια πήρε και προβάδισμα με 18-17.

Στη συνέχεια ο Αερωπός έλεγχε το ματς και οχτώ λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, πήρε προβάδισμα δυο γκολ με σκορ 20-18, αλλά ο Γεωργιάδης μείωσε σε 20-19. Η Ένωση επηρεασμένη σε μεγάλο βαθμό απ’ την κούραση έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει παρότι προσπαθούσε όσο μπορούσε να ακολουθήσει στο κυνήγι του σκορ τον Αερωπό. Όμως στο τέλος η ομάδα της Έδεσσας με καλό μομέντουμ κατάφερε να επικρατήσει με 25-23 του Δικεφάλου και να πάει την σειρά των προημιτελικών για την Πέμπτη (15:00) στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.