28.4
20:49

Το μυαλό τους στο …Final 4

Η Βασίλισσα γνώρισε την ήττα απ’ τον Προμηθέα μέσα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ με 75-76, κάνοντας ακόμα ένα κακό ματς δείχνοντας ότι το μυαλό τους είναι στο Final 4 του Basketball Champions League, με αποτέλεσμα να δείχνουν αδιαφορία στα ματς του πρωταθλήματος, που αναμφίβολα δεν τιμά την ομάδα.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Προμηθέας να αποκτήσει από νωρίς μια διαφορά υπέρ του με σκορ 10-15 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Οι Κιτρινόμαυροι προβλημάτιζαν ιδιαίτερα στην άμυνα και στα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας έτσι στους Πατρινούς την δυνατότητα να κρατήσουν την διαφορά υπέρ τους αλλά όχι μέχρι το τέλος της περιόδου, αφού η Ένωση ισοφάρισε σε 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα συνέχισε να δείχνει ότι έχει μπει νωθρά στο παρκέ, με την ομάδα του Προμηθέα να δείχνει πιο δραστήριος απ’ τους αθλητές του Ντράγκαν Σάκοτα, κάτι που του έδωσε την δυνατότητα να ξανά προηγηθούν στο ματς, αποκτώντας αυτή την φορά, διαφορά 7 πόντων με 20-27 σκορ. Κάπου εκεί όμως οι Κιτρινόμαυροι βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα καταφέρνοντας να την ρίξουν στους δυο πόντους με 31-33 σκορ, αλλά η ομάδα της Πάτρας ξανά πήρε κεφάλι στο σκορ με μεγαλύτερη διαφορά των δυο πόντων, με τον Δικέφαλο να καταφέρνει να μειώσει στην εκπνοή του χρόνου για το πρώτο ημίχρονο σε 35-37, ρίχνοντας στο -2 την διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε, παρότι ο Προμηθέας ξέφυγε στην αρχή (37-41) να αντιστρέψει την κατάσταση και αρχικά να ισοφαρίσει ενώ μετέπειτα να προηγηθεί με 49-45. Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε και έμεινε κοντά στο σκορ καταφέρνοντας να πάει μέχρι το τέλος της περιόδου χέρι-χέρι την Ένωση στο σκορ και τελικά να έχει στο τέλος μια διαφορά τεσσάρων πόντων με σκορ 56-60.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό με τις δυο ομάδες να παίζουν «κλεφτοπόλεμο» στο σκορ, έχοντας είτε η μια ομάδα είτε η άλλη διαφορά έναν με δυο πόντους. Το ματς όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε άγρια ομορφιά ενώ ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου για το 68-68, έφερε την απάντηση του Μιλόσεβιτς για το 68-71. Όμως, ο Τζέιμς αρχικά και ο Βασιλόπουλος έπειτα το μετέτρεψαν σε 72-71.

Όμως, προς το τέλος του αγώνα ένα τρίποντο του Γκίκα αποτελείωσε τους Κιτρινόμαυρους, παρότι νωρίτερα είχε χάσει τέσσερις επιθέσεις για να μεγαλώσει την διαφορά και να εξασφαλίσει τη νίκη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα μέσα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ απ’ τον Προμηθέα με 75-76.

Οι αθλητές του Ντράγκαν Σάκοτα δείχνουν περίτρανα και σήμερα, ότι το μυαλό όλων είναι στο Final 4 της άλλης εβδομάδας, αλλά αυτό έχει τα μειονεκτήματα του, καθώς έχουν παρατήσει πλήρως το πρωτάθλημα κάνοντας αρκετές ήττες, που το φανερώνει η βαθμολογική κατάταξη της ομάδας.

ΑΕΚ: Τζέιμς 11 (4/11 σουτ), Γκριν 7 (2/7 σουτ, 5 ασίστ), Χάρις 19 (6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 11 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Λίποβι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φαγιέ 14 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χολ 14 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έλις 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 3 (1/8 σουτ), Γερομιχαλός, Μιλόσεβιτς 11 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Πρέιδερ (0/5 σουτ).