28.4
16:58

Στο τελικό του Challenge Cup οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη με 23-23 απέναντι στην Μαδέιρα και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα (21-29) στην Πορτογαλία πήρε την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς σε μια κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ και προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα της Πορτογαλικής ομάδας με 3-0 σκορ. Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να μειώσουν χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους Κιτρινόμαυρους να παραμένουν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τέταρτο του ημιχρόνου με σκορ 10-8.

Η διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έπεσε στο ένα γκολ, κρατώντας οι Μάγκες υπέρ τους το σκορ με 13-12, δείχνοντας ότι έχει τα ηνία του αγώνα, αλλά πάνω απ’ όλα της πρόκρισης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο και κατάφερε να προηγηθεί και πάλι με τρία γκολ διαφορά και με το σκορ στο 17-14. Όμως, οι Πορτογάλοι μετά το δεκάλεπτο ανέβασαν τον ρυθμό τους καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 19-19.

Όσο περνούσε η ώρα η Ένωση βρισκόταν πιο κοντά στο μεγάλο όνειρο της παρουσίας της σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Όπως ήταν φυσικό το σκορ παρέμεινε ισόπαλο μέχρι το τέλος του ματς με τις δυο ομάδες να έρχονται 23-23 και η ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση της στον τελικό του Challenge Cup.

Μια πρόκριση που την πετυχαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ για το Ελληνικό χάντμπολ είναι η τρίτη φορά, μετά τον Φίλιππο Βέροιας (2003) και τον Διομήδη Άργους (2012).