01.4
21:30

Ο «Τσίνο» μίλησε, πρωτάθλημα… θα πάρουμε!

Ένας Αραούχο να τον πιείς στον ποτήρι, και μία ΑΕΚ που χαίρεται όλη η Ελλάδα να την βλέπει, «καθάρισαν» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (3-0) απέναντι σε 40.000 υποδειγματικούς Ενωσίτες που φώναζαν στην πρώτη… φιέστα: «Να’ τοι, να’ τοι οι πρωταθλητές»

Σβηστά μπήκαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες με την ομάδα του τριφυλλιού να βγαίνει πρώτη απειλητικά και την ΑΕΚ να απαντά στη συνέχεια. Στο 2ο λεπτό η Ένωση ήταν αυτή που βγήκε μπροστά με γέμισμα από την άμυνα στον Αραούχο με τον Κουρμπέλη να μειώνει τη φόρα της μπάλας και τον Βλαχοδήμο τελικά να μπλοκάρει τη μπάλα πρώτού γίνει απειλητικός ο Αργεντινός.

Έξι λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» κυνήθηκαν απειλητικά με τον Κουλιμπαλί να περνάει τον Χουλτ να αποφεύγει και τον Τσιγκρίνσκι με το σου του να διώχνει εντυπωσιακά στην κλειστή του γωνία ο Μπάρκας σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να λέει «όχι» σε κομβικό σημείο. Στο 10 και πάλι ο ΠΑΟ με τον Κουλιμπαλί να δίνει στον Λουντ και αυτός με την σειρά του στον Κάτσε όμως το σουτ του τελευταίου κοντράρει και τελικά απομακρύνεται.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της απάντησε στο 13’ αρχικά με τον Γκάλο να βγάζει ωραία σέντρα στον Αραούχο και τον επιθετικό της Ένωσης με πλάτη τον Κολοβέτσιο να σουτάρει με τον άλλοτε αμυντικό της ΑΕΚ εντέλει να πέφτει και να απομακρύνει τη μπάλα. Στο 24’ η ΑΕΚ και πάλι μπροστά με τον Γκάλο από τα δεξιά να βλέπει τον Σιμόες στην περιοχή με τον Πορτογάλο να δίνει με τακουνάκι στον Μπακασέτα που δεν προλαβαίνει ωστόσο να σουτάρει.

Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ σε μια φάση καρμπόν με το δεύτερο γκολ στον αγώνα της Ένωσης με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για το κύπελλο. Ο Αραούχο συγκεκριμένα δέχεται τη μπάλα πριν το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στοπάρει με το στήθος και με σουτ κεραυνό στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας ένα υπέροχης ομορφιάς γκολ. Στο 34’ μάλιστα ο Παναθηναϊκός μένει με 10 παίκτες όταν ο Ινσούα προσπαθώντας να κλέψει τη μπάλα από τον Αραούχο κλωτσάει τον Αργεντινό και δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δικαιολογημένη η απόφαση του διαιτητή που ακόμα και στο ριπλέι φαίνεται το επικίνδυνο παιχνίδι του Αργεντινού που πέρασε στα αποδυτήρια με νεύρα.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Κουλιμπαλί και πάλι πουν ήταν κινητήριος μοχλός των «πρασίνων» πλησίασε στην περιοχή της ΑΕΚ έπιασε και ένα σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ από αριστερά, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Σιμόες να πιάνει ένα σουτ που πέρασε από τα σώματα, στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.

«ΤΣΙΝΟ» ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ… ΠΡΩΤΗ ΦΙΕΣΤΑ

Παιχνίδι με μονόλογο για έναν εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται στο μέγιστο το γεγονός ότι οι «πράσινοι» έπαιζαν με «10». Πολύ γρήγορα μάλιστα κατάφερε η Ένωση να διπλασιάσει τα τέρματα της στο παιχνίδι κλειδώνοντας και τη νίκη όταν ο Χούλτ έκανε την κίνηση στην περιοχή με τον Μπακασέτα να του βγάζει κάθετα και τον Σουηδό και πάλι να «κόβει» τη μπάλα προς το πέναλτι εκεί όπου φτάνει ο Γκάλο και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0 απέναντι στον εξουδετερωμένο Βλαχοδήμο. Αυτή ήταν και η πρώτη ασίστ του Νίκλας Χουλτ γενικά στο Ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 47 αγώνες στην Super League. Έξι λεπτά αργότερα ο Λάζαρος αδειάζει Κουλιμπαλί και Τζανδάρη και πιάνει ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Κρίμα για τον μεσοεπιθετικό της Ένωσης που η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σε μια τόσο υπέροχη ενέργεια. Στο 67’ η ΑΕΚ που «πυροβολούσε» τον ΠΑΟ βγήκε και πάλι μπροστά με τον Χουλτ να πασάρει στην μικρή περιοχή και τον Μπακασέτα να πιάνει το χαμηλό σουτ το οποίο μπλόκαρε δύσκολα ο γκολκίπερ του τριφυλιού.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό μίλησε όμως και πάλι ο «Τσίνο» ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι απόψε. Μετά από κόρνερ ο Αργεντινός σημάδεψε με το κεφάλι το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναθηναϊκό και στην επαναφορά παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 3-0 με σουτ! Η Ένωση η οποία έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο είχε ένα ακόμα δοκάρι στο 79’ όταν ο Χουλτ και πάλι έβγαλε στον Μπακασέτα με τον μέσο της ΑΕΚ να κάνει το συρτό σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΠΑΟ και μετά στην αγκαλιά του. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι με την ΑΕΚ μνα παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να βάζει ακόμα πιο βαθιά την σφραγίδα της σε αυτό το πρωτάθλημα που της ανήκει!

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ (77’ Γαλάνόπουλος), Γκάλο, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (63’ Μασούντ), Αραούχο (84’ Γιακουμάκης)

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Ινσούα, Τζανδάρης, Κάτσε (73’ Οικονόμου), Μουνιέ (62’ Νέβες), Λουντ, Κουλιμπαλί, Δώνης (73’ Μυστακίδης)

Κίτρινες: 11’ Κουρμπέλης, 12’ – 35’ Ινσούα, 60’ Βράνιες,

Κόκκινες: 35’ Ινσούα