31.3
22:32

Ευρωπαίοι Μάγκες – Στους «4» του Challenge Cup η ΑΕΚάρα!

Η ΑΕΚ επικράτησε και στο Λουξεμβούργο με 18-32 της Μπερχέμ και πήρε την πρόκριση για τους «4» του Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία της. Όλη η ομάδα κυμάνθηκε σε υψηλά στάνταρ και ήταν καλύτερη απ’ τους Λουξεμβουργιανούς και πανάξια πήρε την πρόκριση για τους «4».

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας και τον αέρα της διαφοράς 7 τερμάτων απ’ το πρώτο ματς στην Αθήνα (32-25). Από αρκετά νωρίς όμως με εξαιρετική άμυνα και αποτελεσματική επίθεση διαμόρφωσε το 0-3 που δεν άργησε να φτάσει και 1-4. Κάπου εκεί οι Λουξεμβουργιανοί πήραν λίγο τον έλεγχο του ματς και προσπάθησαν να μειώσουν καταφέρνοντας να ρίξουν την διαφορά στα δυο γκολ κάνοντας το σκορ 4-6.

Με πολύ καλό τον Ραντούλοβιτς και όλη την αμυντική λειτουργία της ομάδας, το ματς πήρε άγρια μορφή υπέρ της ΑΕΚ, που κράτησε μακριά την Μπερχέμ και η αποτελεσματικότητα της επίθεσης γράφτηκε σχετικά γρήγορα στο σκορ το 5-10. Στη συνέχεια και λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ένα γκολ του Ζαμπούνη στο ματς έδωσε προβάδισμα εφτά τερμάτων στην Ένωση, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 8-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μάγκες μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και αποφασισμένοι για να τελειώσουν με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση για τους «4» του Challenge Cup. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ στο 11-21.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι αθλητές της ΑΕΚ συνέχισαν να επικρατούν κατά κράτος εκτός έδρας της Λουξεμβουργιανής ομάδας, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 17-28, οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 18-32, με την ΑΕΚ να εξασφαλίζει την πρόκριση για της για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι μάγκες πήραν την πρόκριση για τους «4» του Challenge Cup και έγραψαν ακόμα μια επιτυχία στην ιστορία του τμήματος χάντμπολ της ομάδας, αφού για πρώτη φορά η ΑΕΚ θα βρεθεί στη συγκεκριμένη φάση ενός Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.