28.3
21:26

Ευρωπαϊκό, Κύπελλο θα δω και θα τρελαθώ!

Τεράστια Βασίλισσα, με το ένα πόδι στους «4» του Basketball Champions League, επικράτησε (78-69) της Στρασμπούρ, στο πρώτο ματς, στο ΟΑΚΑ, παίζοντας σκληρή άμυνα σε τρία δεκάλεπτα και έχοντας σε φοβερή μέρα τον Πάντερ, τον συγκλονιστικό Ξανθόπουλο, τον καθοριστικό Βασιλόπουλο και τον πάντα σταθερό Σάκοτα.

Με ψυχή και πάθος η ΑΕΚ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αντέδρασε μετά το κακό της τρίτο δεκάλεπτο και θα πάει στο Στρασβούργο, στις 4 του μήνα για να φέρει το FINAL 4 στην Αθήνα.

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι του Λαρεντζάκη και του Γκριν η ΑΕΚ έκανε το 4-2 στο 1’ της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση με σκληρή άμυνα κράτησε μακριά από το καλάθι της τους Γάλλους, με τους Χάρις και Χάντερ να σκοράρουν για το 8-2. Ο Χάρις στο 5’ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε 13-2, με τη Στρασμπούρ να κάνει ένα σερί 4-0 για το 14-6. Ο Χάρις ήταν ξανά εκεί για το τρίποντο του 17-6, ενώ ο Σάκοτα στο 8’ κατέβασε το ριμπάουντ από άστοχο σουτ του Λάρυ για το 20-10. Ο Μαυροειδής 22’’ πριν το τέλος του πρώτου κέρδισε καλάθι και φάουλ για το 23-13 και ο Ράντολφ σημείωσε το 23-15, της πρώτης περιόδου.

Ο Πάντερ με τρίποντο άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου για το 26-15 και ο Ξανθόπουλος, έκλεψε, κατέβηκε στην επίθεση και με λέι απ έκανε το 28-15. Η ΑΕΚ υπέπεσε σε δύο σερί λάθη με τους Ξανθόπουλο και Χάρις και ο Ράντολφ την τιμώρησε, κάνοντας το 28-20 στο 13’. Ο Σάκοτα με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε 31-20, με τον Ράντολφ να απαντά για το 31-22. Ο Χάρις με 2/2 έκανε το 33-24, ο Μποστ απάντησε για το 33-26 και ο Πάντερ έκανε το 35-26 στο 17’. Ο Ίνγκλις με βήματα μείωσε σε 35-29, με τον Σάκοτα να πετυχαίνει το 37-29 και τον Πάντερ να παίρνει πάνω του όλη την επίθεση για το 39-29, στο 19’. Με ένα σερί 4-0 οι Γάλλοι μείωσαν σε 39-33 με τον Γκριν να διαμορφώνει το 41-33 του ημιχρόνου!

Φορτσάτος μπήκε ο Τζέιμς, πήρε το ριμπάουντ, βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε το φάουλ για το 42-33, όμως ο Λαμπεουρί με τρίποντο μείωσε για το 42-38. Ο Ράιτ μείωσε για το 42-38 στο 23’, με την ΑΕΚ να είναι άστοχη και τον Χάρις, μετά από κλέψιμο να κάνει λάθος πάσα και τον Λαμπεουρί να μειώνει κι άλλο για το 42-40. Η Ένωση δυσκολευόταν να βρει στόχο, ο Χάρις πέτυχε το 46-42 και ο Μποστ με τρίποντο το 47-46, βάζοντας για πρώτη φορά τη Στρασμπούρ μπροστά. Ο Τζέιμς μείωσε σε 48-49 στο 24’ και ο Ράιτ πέτυχε το 51-48. Ο Σάκοτα με 2/2 μείωσε σε 50-51 και ο Ράιτ κάτω από το καλάθι το 53-50 για τους Γάλλους. Ο Βασιλόπουλος πέτυχε τρίποντο – ανάσα για την ΑΕΚ για το 55-57 στο 29’, σκορ δεκάλεπτου.

Όπως τελείωσε, έτσι ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Βασιλόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο και τον Πάντερ να κάνει το 60-59. Ο Λόγκαν στο 32’ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε 64-60 και ο Βασιλόπουλος με λέι απ το 62-64. Στο 33’ ο Ξανθόπουλος έκλεψε, έδωσε στον Πάντερ ο οποίος στην αντεπίθεση κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 65-64. Ο Ξανθόπουλος με επική άμυνα έκλεψε και ο Σάκοτα με τρίποντο πέτυχε το 68-64 στο 34’ και η ΑΕΚ με νέα εξαιρετική άμυνα, έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ξανθό έδωσε στον Μαυροειδή για το 70-64. Ο Μποστ στο 35’ κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 70-66 και ο Πάντερ με τρίποντο σημείωσε το 73-66. Ο Τζέιμς πόσταρε στο 37’ για το 75-66 και εκεί υπήρξε μια αψιμαχία, για φάουλ εκτός φάσεις που δεν δόθηκε μπροστά στα μάτια του διαιτητή, πάνω στον Βασιλόπουλο. Ίνγκλις και Λαμπερουί την… έπεσαν στον Τζέιμς, επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Ο Γκριν με 2/2 στο 38’ πέτυχε το 78-66 και ο Μποστ, με ½ το 78-69, τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 15 (2), Τζέιμς 6, Γκριν 8, Χάρις 12 (2), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 9 (2), Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Χάντερ 5

Στρασμπούρ (Κολέ): Ινγκλις 6, Μποστ 9 (2), Ραντολφ 12 (2), Ραιτ 15, Ατκιν 4, Λαμπεϊρι 15 (1), Λόγκαν 7 (1), Μπίλαν 1