24.3
16:31

Τεράστια ΑΕΚ για πρόκριση!

Οι αθλητές του Νίκου Γραμματικού κέρδισαν της Μπέρχεμ με 32-25 στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του Τσάλενζ καπ με το σκορ στους +7 να δίνει ελπίδες πρόκρισης για την ΑΕΚ στα ημιτελικά του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία της

Καταιγιστικοί ήταν οι «μάγκες» στο πρώτο ημίχρονο του ευρωπαϊκού αγώνα με την Μπέρχεμ καθώς μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το ματς από νωρίς αποκτώντας μια μεγάλη διαφορά που θα τους έδινε και άλλο αέρα στην διεκδίκηση της νίκης στο δεύτερο μέρος.

Μάλιστα οι αθλητές του Γραμματικού έφτασαν να προηγούνται στο σκορ με 10-3 και την διαφορά στο +7 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη μεγάλη αυτή διαφορά και πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στους φωτεινούς πίνακες να δείχνει 17-13. Σε αυτό το πρώτο μέρος ξεχώρισε ο Χαμπούνης ο οποίος έβρισκε γκολ σχεδόν σε κάθε του σουτ, ενώ ο Χόγκας παρά τις ενοχλήσεις έσφιξε τα δόντια και είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε νωθρά με τους αντιπάλους να το εκμεταλλεύονται ωστόσο γρήγορα έφερε και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της ενώ δύο φορές έφτασε να προηγείται και με +8 γκολ διαφορά (26-18 και 31-23).

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα η Ένωση δέχθηκε δίλεπτη σε κρίσιμο σημείο όμως αντέδρασε σωστά και τελικά πήρα τη νίκη με 32-25, και πάει στο Λουξεμβούργο πλέον για την πρόκριση στους «4» του Τσάλενζ Καπ.