24.3
19:11

Φοβερή και τρομερή ΑΕΚ, έτοιμη για Ευρώπη!

Η Βασίλισσα επικράτησε του Λαυρίου με 96-86. και έδειξε έτοιμη για τον «τελικό» της Τετάρτης κόντρα στη Στρασμπούρ, παρά το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσβησε» μηχανές. Ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολύ καλές άμυνες, εξαιρετικές συνεργασίες, Χάρις πρωταγωνιστής, μαζί με τον Μαυροειδή, τον Τζέιμς και τον Χάντερ. Καθοριστικός ο Πάντερ. Χαλάρωσε στο 4ο δεκάλεπτο αλλά ευτυχώς πήρε τη διαφορά για να περάσει μπροστά από το Λαύριο.

Η αναμέτρηση:

Με τις δύο ομάδες να κινούνται στα ίδια επίπεδα ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Λαύριο. Μέγιερ και Χάρις άνοιξαν το σκορ, ο Κακλαμανάκης πέτυχε το 7-6 για το Λαύριο και ο Χάρις, στο 5’ έβαλε μπροστά στην Ένωση για το 10-9. Ο Μέγερ με τρίποντο πέτυχε το 10-12 και ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε στο 6’. Στο 8’ ο Μουρ πέτυχε το 14-12 για το Λαύριο και ο Τζέιμς με 2/2 έφερε το ματς στα ίσια. Στο 9’ ο Ξανθόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε 20-16 και στη συνέχεια ο Χάντερ με λέι απ το 22-16. Ο «Ξανθό» συνέχισε την καλή δουλειά, μοίρασε φοβερή ασίστ στον Χάρις, ο οποίος έκανε το 24-18, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Με φάουλ αμφισβητούμενο από πλευράς ΑΕΚ, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Νίξον να πετυχαίνει 2/2 για το 24-20. Ο Χάρις  με λέι απ πέτυχε το 26-20 και ο Βασιλόπουλος με ένα σερί 4-0, ανέβασε τη διαφορά στο 12’, σε 30-20. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα 4-0 για το 36-22 και ο Μουρ, με κερδισμένο καλάθι και φάουλ, μείωσε σε 36-25, στο 15’. Ο Μουρ κέρδισε το φάουλ από τον Βασιλόπουλο, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να διαμαρτύρεται και τον Πηλοίδη να τον τιμωρεί με τεχνική ποινή. Στο 17’ ο μαχητικός Μαυροειδής κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 41-33, ενώ στην ακριβώς επόμενη φάση, ο σέντερ της Βασίλισσας πρόσθεσε ακόμα 3 πόντους με τον ίδιο τρόπο (44-32).Ο Μαυροειδής με κερδισμένο φάουλ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για το 46-34, ο Χάρις αστόχησε και ο πρώτος μάζεψε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 48-34, στο 18’.

Με ένα απίθανο κάρφωμα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Χάντερ να πετυχαίνει το 54-39. Ο Κουζέλογλου μείωσε με τον ίδιο τρόπο και ο Χάντερ ξανά για το 56-41. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε το 58-43 μετά από ασίστ του Χάρις, με τον ίδιο να τιμωρείται με τεχνική ποινή στη συνέχεια. Ο Μουρ στο 23΄με ½ έκανε το 58-45 και ο Χάρις, μάζεψε το ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Λαρεντζάκης και κέρδισε το φάουλ για να πετύχει με ½ το 59-45΄.Ο Χάρις με εξαιρετική κίνηση πέτυχε το 63-45, εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο της ομάδας και ο Γουίγκινς στο 27’ το 65-49. Ο Μουρ στο 28’ πέτυχε το 69-52 και ο Χάρις, μετά από απίθανη ασίστ του Γκριν, πέτυχε το 74-56, του 3ουδεκαλέπτου.

Δύο λεπτά χωρίς καλάθι στην τελέυταία περίοδο, με εντυπωσιακό ωστόσο μπάσκετ από την ΑΕΚ. Ο Χάρις αστόχησε, ο Νίξον έφυγε στην αντεπίθεση, όμως ο Πάντερ τον έκοψε, σταματώντας την μπάλα στο ταμπλό. Ο Γκριν με ½ πέτυχε το 75-56 και στη συνέχεια η ΑΕΚ έκλεψε, ο Τζέιμς έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε για το 77-56. Ο Γκριν με εξαιρετική κίνηση κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 80-56, στο 33’ και ο Λαμπ στο 34’ με τρίποντο μείωσε σε 80-62. Ο Περράκης με τρίποντο μείωσε σε 80-65 και ο Μέγερ με τον ίδιο τρόπο το 80-68, με την ΑΕΚ να έχει χαλαρώσει και να δέχεται ένα σερί 15-0. Ο Πάντερ στο 38’ πέτυχε τρίποντο για το 83-71 και ο Λαμπ με τον ίδιο τρόπο το 83-76. Ο Ξανθόπουλος σημείωσε το 85-76 και ο Μουρ με 2/2 στο 39’ το 87-80. Ο Πάντερ είχε τη λύση για τη Βασίλισσα, με το κρίσιμο εύστοχο τρίποντο πέτυχε το 90-80, όμως η ΑΕΚ ολιγόρισε στην άμυνα και άφησε σε δευτερόλεπτα το Λαύριο να πετύχει ένα 5-0 σερί, με τον Γκριν να κάνει λάθος και να του φεύγει η μπάλα από τα χέρια. Στα 5’’ πριν το τέλος ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ από τον Μουρ, το οποίο ήταν αντιαθλητικό αλλά δεν δόθηκε και έτσι με 2/2 εύστοχες βολές νίκησε με 96-86 και πήρε και τη διαφορά που χρειαζόταν για να περάσει μπροστά στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-39, 74-56, 96-86.