16.3
19:59

Ξεμούδιασε με… μπάλα και πεντάρα!

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Λαμία, κερδίζοντας με 5-0 με τον τεχνικό της Ένωσης να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα κάποιων από τους ποδοσφαιριστές του που μέχρι σήμερα δεν είχα πολλά λεπτά συμμετοχής – Εξαιρετικοί οι Αϊντάρεβιτς (1) και Γιακουμάκης (2) που βρήκαν και δίχτυα – Λάζαρος και Μεληκιώτης τα άλλα δύο γκολ για την ΑΕΚ

Πλούσιο σε θέαμα και σε γκολ ήταν το πρώτο ημίχρονο στο φιλικό κεκλεισμένων των θυρών του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ κα την Λαμία. Η αναμέτρηση αυτή ήταν μια πρώτης τάξης ευκαιρία για τον Μανόλο Χιμένεθ προκειμένου να κρατήσει σε αγωνιστικούς ρυθμούς τους ποδοσφαιριστές του παρά την διακοπή του πρωταθλήματος η οποία αναμένεται να διαρκέσει αρκετές μέρες.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό ό Μασούντ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Αϊντάρεβιτς να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να κάνει το 1-0. Ο Άστριτ έδειχνε ορεξάτος από την αρχή του ματς ενώ στη συνέχεια ήταν αυτός που είχε και ασίστς σε επόμενα γκολ της Ένωσης. Η ΑΕΚ είχε μια καλή ευκαιρία με σουτ του Γιακουμάκη στο 6’ από πλάγια θέση μετά από πάσα του Αϊντάρεβιτς αλλά ο Μελισσάς μπλόκαρε τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βράνιες πιάνει το τακουνάκι μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας μάζεψε και πάλι τη μπάλα. Στο 15’ ο Μπακασέτας είχε απευθείας εκτέλεση φάουλ η οποία πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μελισσά ενώ ο πάντα «δαιμονιώδης» Αϊντάρεβιτς επιχείρησε κάτι πολύ φιλόδοξο προσπαθώντας να κρεμάσει τον Μελισσά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της στο 29’ όταν ο Μπακασέτας βρίσκει με όμορφη κάθετη πάσα μόνο του τον Γιακουμάκη, με τον επιθετικό της ΑΕΚ να μην δυσκολεύεται πλασάροντας για το 2-0. Η ΑΕΚ ωστόσο συνέχισε να πιέζει τον αντίπαλο και δύο λεπτά αργότερα ο Χουλτ σέντραρε από τα αριστερά με τον Γιακουμάκη να μπαίνει στη φάση και με το κεφάλι να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μελισσά. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Γιακουμάκης μέσα στην περιοχή της Λαμίας με το σουτ να διώχνει σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Λαμίας ενώ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα η ΑΕΚ κάνει το 3-0. Ο Αϊντάρεβιτς έκανε τη σέντρα με τον Γιακουμάκη να πιάνει το μονοκόμματο σουτ και να βάζει ένα υπέροχο τέρμα.

ΜΙΛΗΣΑΝ ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΛΗΚΙΩΤΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Το δεύτερο ημίχρονο δεν συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο σχεδόν με αλλαγμένες ομάδες, ωστόσο η ΑΕΚ κατέβασε ταχύτητα μετά και τα τρία γκολ που μπήκαν στο πρώτο. Στο 57ο ο Κλωναρίδης λίγο πριν γίνει αλλαγή μπήκε στην περιοχή πλάσαρε όμως ο Πίτκας απέκρουσε εύκολα.

Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά είχε τη κατοχή της μπάλας και πίεζε για να βρει το τέταρτο γκολ, ενώ στο 59’ ο Λιβάγια δέχεται μαρκάρισμα εντός περιοχής λίγο πριν σουτάρει με τον διαιτητή να μην θεωρεί κάτι το μεμπτό προκειμένου να δείξει την άσπρη βούλα.

Την τελευταία της κουβέντα ωστόσο δεν την είχε πει η Ένωση καθώς στις καθυστερήσεις πέτυχε ακόμα δύο πανέμορφα τέρματα για να τελειώσει το ματς με 5-0. Συγκεκριμένα στο 90’ ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε εκτέλεση φάουλ από καλή θέση με τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ να εκτελεί απευθείας και να στέλνει τη μπάλα αριστουργηματικά στα δίχτυα για το 4-0, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μεληκιώτης κλέβει την μπάλα και με λόμπα από το ύψος της περιοχής, σκοράρει το πέμπτο γκολ της Ένωσης.

ΑΕΚ Α’ ημιχ.: Τσιντώτας, Γκάλο, Γιαννούτσος, Βράνιες, Χουλτ, Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Κλωναρίδης, Μασούντ, Μπακασέτας, Γιακουμάκης

ΑΕΚ Β’ ημίχ.: Μπάρκας, Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Λόπες, Κονέ, Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης (65’ Μεληκιώτης), Λάζαρος, Λιβάγια.

Λαμία: Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Σελίμ, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος, Ακόστα, Μπούτνικ, Πίτι, Βάντερσον

Λαμία Β’ ημίχ.: Πίτκας, Κουτρομάνος, Καραγιάννης, Άστσεριτς, Λινάρδος, Άντρονικ, Φράγκος, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Πριντέτα, Μπουλούλης.