13.2
17:24

Το καθήκον της και πάμε για Κύπελλο!

Η Βασίλισσα έκανε το καθήκον της απέναντι στο Ρέθυμνο στην Κρήτη, επικρατώντας 90-95 και τώρα βλέπει τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον Ολυμπιακό. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Χάρις, Μαυροειδής, θετικό ντεμπούτο του Πάντερ.

Με τρίποντο του Γιαννόπουλου και καλάθι και φάουλ στον Χάντερ ξεκίνησε η αναμέτρηση, η οποία στον πρώτο λεπτό ήταν 3-2 υπέρ των Κρητικών. Ο Χάντερ με καλάθι και κάρφωμα έκανε ένα σερί 4-0 για την Ένωση, κάνοντας το 6-3 στο 3’ , όμως οι Λι και Μούντι με κλέψιμο και κάρφωμα μείωσαν. Ο Χάντερ στο 4’ πέτυχε το 7-8, ο Μούντι κάρφωσε για το 9-8 και ο Χάντερ ξανά πέτυχε το 9-10. Ο Χάρις έκανε το 12-9 και ο Λι μείωσε σε 11-12, σε ένα ματς με αρκετά γρήγορο ρυθμό. Ο Μούντι με τρίποντο στο 6΄σημείωσε το 14-12 και ο Γιαννόπουλος με τον ίδιο τρόπο το 17-12. Στο 7’ ο Γκουντγουιν κέρδισε το καλάθι και φάουλ για το 20-12, ο Χριστοδούλου με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά και ο Σάκοτα με λέι απ πέτυχε το 26-17. Στο 9’ ο Χάρις με τρίποντο μείωσε σε 26-22, με τον Μόρισον να απαντά για το 29-22.

Στη δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της, βελτιώνοντας και την επίθεση της έχοντας ως αποτέλεσμα να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, έπειτα απ’ τις τρεις εύστοχες βολές του Πάντερ διαμορφώνοντας το 29-30. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού η Ένωση χαλάρωσε με αποτέλεσμα να αποκτήσει ξανά πλεονέκτημα το Ρέθυμνο, κάνοντας το σκορ 40-34. Οι παίκτες της ΑΕΚ το μόνο που κατάφεραν ήταν λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να μειώσουν σε 46-43 και να έχουν την διαφορά στο -3.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο κατάφερε να κρατήσει για μεγάλο διάστημα μακριά την ΑΕΚ στο σκορ, αλλά οι Κιτρινόμαυροι όσο πέρναγε η ώρα προσπάθησαν και βελτίωσαν την εικόνα τους με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με σκορ 53-53, αλλά να μην καταφέρουν να περάσουν μπροστά. Οι Κρητικοί στην πορεία κατάφεραν να επεκτείνουν εκ’ νέου την διαφορά στο +8 με σκορ 67-59, αλλά η Ένωση απάντησε φτάνοντας την διαφορά της στο -2 με 67-65, το σκορ στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσε ο Μούντι με ένα κάρφωμα να διαμορφώνει το 69-65.

Στη τέταρτη περίοδο η Βασίλισσα μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα-γρήγορα σε 69-69. Ο φοβερός Μούντι έδωσε για λίγο το προβάδισμα στο Ρέθυμνο, αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έφερε τούμπα το ματς και κατάφερε με καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση, να αντιστρέψει το κατά της σκορ κάνοντας το 76-86, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Το Ρέθυμνο σε αυτά τα λεπτά κατάφερε να κάνει ένα σερί και να μειώσει επικίνδυνα, αλλά η ΑΕΚ με ηρεμία και χωρίς να αγχωθεί κατάφερε να επικρατήσει με 90-95 κόντρα στους Κρητικούς, λίγες μέρες πριν απ’ τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπάουντ), Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2)

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1)