11.2
19:19

Σπάστε τα δοκάρια και… ολοταχώς για ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!

Σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με 15 τελικές προσπάθειες για την ΑΕΚ εκ των οποίων οι 8 ήταν προς την εστία, η ΑΕΚ κατάφερε μετά από δύο δοκάρια και πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ να νικήσει μόλις με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ – Ο Λάζαρος κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι από το οποίο προήλθε το νικητήριο γκολ της Ένωσης

Αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι μπήκε η Ένωση με τον Μανόλο Χιμένεθ να παρατάσσει τους «κιτρινόμαυρους» με το γνωστό 4-2-3-1 και τον Χουλτ να κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ ως αριστερό μπακ.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε μόλις στο πρώτο λεπτό να είχε προηγηθεί όταν ο Μπακάκης από τα δεξιά κάνει τη σέντρα με τον Αραούχο να πιάνει ανενόχλητος την σκαστή κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή του Αστέρα και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ που είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και την υπεροχή στο παιχνίδι της, βγαίνει στην επίθεση με τον Μασούντ να σεντράρει από τα αριστερά τον Τριανταφυλλόπουλο να προσπαθεί να διώξει με το πόδι ωστόσο η μπάλα πήγε προς τα πίσω ξεγέλασε τον γκολκίπερ του Αστέρα και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα του με τον Αραούχο θέλοντας να επιβεβαιώσει το τέρμα να βάζει την προβολή και τελικά να την στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι ουσιαστικά… αποτρέποντας βέβαιο γκολ της ΑΕΚ!

Η Ένωση ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να κυνηγά το πρώτο γκολ παρ’ ότι θα μπορούσε να το είχε πετύχει εύκολα στις δύο παραπάνω χαμένες κλασικές ευκαιρίες της. Στο 20’ ο Μπακασέτας μπαίνει στην περιοχή πιάνει και το σουτ, ωστόσο είναι κακό και καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα του Αστέρα. Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Αραούχο που έψαχνε το τέρμα κάνει το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Αθανασιάδη να πέφτει δεξιά και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 35ο λεπτό ο Μπακάκης σεντράρει με τον Γαλανόπουλο να στοπάρει με πλάτη να πιάνει το γυριστό το οποίο πέρα πάνω από τα δοκάρια. Η πολιορκία του δικεφάλου συνεχίστηκε καθώς 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Γκάλο αποφεύγει ωραία έναν αντίπαλο, σουτάρει με το αριστερό και πολλά φάλτσα, η μπάλα πηγαίνει για το δεξί «παραθυράκι» του Αθανασιάδη, ο οποίος πηδάει και με το αντίθετο χέρι διώχνει ίσα ίσα σε κόρνερ για την Ένωση. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή πριν οι ποδοσφαιριστές περάσουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΔΟΚΑΡΙΑ, ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΜΟΙΡΑΙΟΣ Ο ΑΦΗΝΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΡΑΟΥΧΟ

Η ΑΕΚ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια διάθεση και μαχητικότητα καθώς όσο τα λεπτά θα περνούσαν το άγχος θα ήταν όλο και μεγαλύτερο για τους «κιτρινόμαυρους» που έψαχναν το γκολ που ξεκλείδωνε την υπόθεση νίκη. Στο 51ο λεπτό ο Τόνσο κάνει λάθος με τον Λιβάγια να παίρνει την μπάλα, να αποφεύγει έναν αντίπαλο, να σουτάρει με το δεξί, με τον Αθανασιάδης να αποκρούει δύσκολα και τον Κροάτη να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κονέ βγάζει μεγάλη μπαλιά για τον Γκάλο αυτό προσπάθησε να κάνει το κοντρόλ με το κεφάλι αλλά τελικά έχασε τη μπάλα σε καλή θέση.

Ο Αστέρας βγήκε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με τον Τόνσο να εκτελεί κόρνεν από δεξιά με τον Σελίμ στο πρώτο δοκάρι να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στην απέναντι πλευρά της εστίας και λίγο άουτ. Στο 61’ ο Λάζαρος που είχε περάσει νωρίτερα αντί του Κονέ που τραυματίστηκε πιάνει ένα σουτ με την μπάλα να χτυπά στο απλωμένο χέρι του Σελίν και τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Χριστοδουλόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αστέρας βγήκε ψηλά μετά από κάθετη πάσα στον Μανιά με τον Τσιντώτα να βγαίνει κλείνοντάς του το πεδίο και να αποκρούει τελικά με τα πόδια κρατώντας την εστία του ανέπαφη. Λίγο αργότερα παρόμοια φάση για τον Αστέρα με τον Τσιντώτα να βγαίνει αλλά να χάνει εντελώς την μπάλα, με τον Μανιά να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη φάση, αλλά οι αμυντικοί της Ένωσης πρόλαβαν να καλύψουν την λάθος έξοδο του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Στο 74’ ο Αραούχο πιάνει ένα σουτ από καλή θέση με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ενώ στο 78’ η Ένωση χάνει μεγάλη ευκαιρία για διπλασιάσει τα τέρματα της κλειδώνοντας τη νίκη. Ο Χουλτ ανοίγει για τον Μασούντ, ο οποίος έξω από την περιοχή βρίσκει με κάθετη τον Αραούχο με τον Αργεντινό να πιάνει σουτ  με το αριστερό το οποίο περνάει ελάχιστα άουτ. Ο ίδιος (ο οποίος είχε αφηνιάσει) μπήκε στο 81’ μέσα στην περιοχή του Αστέρα βρήκε τον χώρο μετά από ντρίπλες έκανε το σουτ με το δεξί τοι οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο ίδιο λεπτό η μπάλα επιστρέφει στον Αραούχο, με πλάτη στο τέρμα αυτήν τη φορά, στρώνει στον Γκάλο έξω από την περιοχή, αυτός πλασάρει δυνατά με το αριστερό με τον Αθανασιάδη να διώχνει εξαιρετικά. Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στις καθυστερήσεις ο Λιβάγια βγάζει με εξαιρετική κάθετη πάσα τον Λάζαρο σε τετ α τετ με τον Έλληνα διεθνή επιθετικό της να στέλνει τη μπάλα άουτ! Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για την προσπάθεια της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Super League Σουρωτή

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46’ Κονέ) (57’ Χριστοδουλόπουλος), Μοράν, Γκάλο, Μασούντ, Μπακασέτας (46’ Λιβάγια), Αραούχο

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης (87’ Μαντιντά), Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Καλτσάς (55’ Σελίν), Μανιάς

Κίτρινες: 40’ Ιγκλέσιας, 41’ Τόνσο, 48’ Κυριακόπουλος, 70’ Πασαλίδης, 82’ Μοράν, 88’ Αραούχο