07.2
21:37

ΠΡΟΚΡΙΣΗ Η ΑΕΚΑΡΑ: Και τώρα μπορείτε να πάτε να… διαλυθείτε!

Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας αντί για 5-1 μόλις με 2-1 και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλου Ελλάδας – Εξαιρετική εμφάνιση από την αρμάδα του Χιμένεθ που έστειλε τους «Ερυθρόλευκους» στομν πάτο του βαρελιού

Την υπεροχή σε όλα τα σημεία είχε η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο που μπήκε αποφασιστικά για να κλειδώσει την πρόκληση από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» ανασταλτικά κέρδιζαν όλες τις μάχες ενώ το κέντρο της ΑΕΚ ήταν απροσπέλαστο. Ο Μιραλάς είχε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι το οποίο πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα, ενώ στο 12ο λεπτό ο Μαρίν έχει μια τελική φάση για του «Ερυθρόλευκους» με το σουτ του Γερμανού να μπλοκάρετε εύκολα από τον γκολκίπερ της Ένωσης.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να γίνει απειλητική και ήταν, ωστόσο το χαλούσε στην τελική πάσα έχοντας λιγότερες τελικές από τον αντίπαλο. Στο 17΄ο Βράνιες ο οποίος ήταν εξαιρετικός έδιωξε σωτήρια με εναέριο τακουνάκι ενώ το σουτ του Ανσαριφάντ στη συνέχεια μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λόπες βγαίνει εξαιρετικά από τα αριστερά κάνει τη σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού με τον Κονέ να πιάνει αέρα από πλεονεκτική θέση για γκολ. Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ έχει ένα σουτ από μακρυά με τον Μπακασέτα το οποίο σταματάει εύκολο ο Προτό. Στο 32ο λεπτό ο Λιβάγια πιέζει ψηλά για να κλέψει τη μπάλα από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού πέφτει κάτω με τον διαιτητή να δίνει λανθασμένα επιθετικό φάουλ του Κροάτη στον Προτό.

Στο 41’ Ο Γκάλο βγαίνει από τα δεξιά κάνει τη σέντρα με τον Νικολάου να προσπαθεί να διώξει και την μπάλα να στρώνεται στον Μασούντ που πιάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση το οποίο όμως περνά πάνω από τα δοκάρια. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί.

ΕΙΧΕ «ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ» ΛΑΖΑΡΟ, ΚΑΙ ΑΦΗΝΙΑΣΜΕΝΟ ΑΡΑΟΥΧΟ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας την ανωτερότητα της. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα ενώ έβλεπαν τα καλά τους χαρτιά να μένουν από δυνάμεις από το 50’. Η ΑΕΚ έδειξε πως ήθελε όσο τίποτε άλλο την πρόκριση και 3 λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κονέ ζυγίζει το σουτ το οποίο όμως περνάει πάνω από τα δοκάρια του Προτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ένωση βγάζει αντεπίθεση με τον Λιβάγια να δίνει τη μπάλα στην «καρδιά» της περιοχής στον Μασούντ αλλά ο Κούτρης σταματάει τελευταία στιγμή τον Ιρανό μέσο της ΑΕΚ. Στο ίδιο λεπτό και πάλι η ΑΕΚ βγαίνει μπροστά με τον Μπακάκη αυτή τη φορά να πιάνει μακρινό σουτ το οποίο πέρασε ψηλά. Πέντε λεπτά αργότερα και ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να «σφυροκοπάει» τον Ολυμπιακό με τον Μπακάκη να βγάζει με το… αριστερό την σέντρα για τον Λάζαρο με τον «Ψυχίατρο» να σημαδεύει με το κεφάλι για το 1-0 και το ΟΑΚΑ να παίρνει φωτιά!

Στο 64ο λεπτό και ενώ η ΑΕΚ πίεζε για το γκολ και να κλειδώσει την πρόκριση ο Γκάλο γέμισε από τα δεξιά με τον Κονέ να πιάνει υπέροχα την κεφαλιά και τον Προτό ενστικτοδώς να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό και μετά από κόρνερ του Γκάλο η μπάλα περνάει από όλους τους παίκτες, φτάνει στον Μασούντ που κοντρολάρει, σουτάρει από αριστερά όμως η μπάλα δεν του κάνει τη χάρη και περνάει ελάχιστα έξω, με τον Ιρανό να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-0.

Ότι δεν κατάφερε ο Μασούντ το έκανε ο Αραούχο ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς αντί του Λιβάγια. Ο Αργεντινός πέρασε με τον ώμο τον Ρομαό, έπιασε ένα βολέ με το αριστερό από το ημικύκλιο της περιοχής και νίκησε τον Προτό, κάνοντας το 2-0! Στο 80’ σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά κι εντός περιοχής, ο Προτό έδιωξε με τα πόδια, η μπάλα απομακρύνθηκε και πήρε ύψος με τον Σιμόες να πιάνει ένα εναέριο γυριστό και τον Προτό να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της πρόκρισης όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη ο Κονέ άφησε τον Ταχτσίδη που έπιασε την κεφαλια για να μειώσει σε 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στα επόμενα λεπτά καθώς κάθε ισόπαλο αποτέλεσμα θα τους έδινε την πρόκριση. Μάλιστα στο 86ο λεπτό ο Πάρντο έκανε τη σέντρα, Τζούρτζεβιτς από τη μικρή περιοχή, έπιασε σκαστή κεφαλιά, με τον Μπάρκα να διώχνει σωτήρια.

Κάπου εκεί όμως όλα τελείωσαν καθώς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ένωση νικήτρια και στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες (28’ Χριστοδουλόπουλος), Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Λιβάγια (67’ Αραούχο)

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Ζιλέ (65’ Οφόε), Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Μάριν (69’ Πάρντο), Φορτούνης, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (76’ Τζούρτζεβιτς)

Κίτρινες: 44’ Τσιγκρίνσκι, 76’ Βράνιες, 83’ Μιραλάς, 83’ Μπακάκης