06.2
21:28

Πρόκριση με απανωτά εγκεφαλικά για τη Βασίλισσα

Η Ένωση πήρε την πρόκριση για τους «16» του Basketball Champions League, έπειτα απ’ τη νίκη της απέναντι στην Μπαϊρόιτ με 83-81, μετά και απ’ τον συνδυασμό νικών του Στρασβουργού και της Βενέτσια. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ένωσης οι Σάκοτα, Χάρις, Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος.

Η ΑΕΚ για ακόμα ένα ματς δεν έκανε καλό ξεκίνημα στον αγώνα, με αποτέλεσμα η Μπαϊρόιτ να πάρει στα πρώτα πέντε λεπτά μια διαφορά έξι πόντων με το σκορ στο 5-11. Στη συνέχεια προσπάθησε η Ένωση να αντιδράσει και το κατάφερε ρίχνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους με σκορ 12-15 και απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα πήγαιναν πόντο-πόντο οι δυο ομάδες με αποτέλεσμα να προηγούνται οι Γερμανοί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 20-21.

Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση μπήκε πιο δυνατά απ’ τους Γερμανούς αποφασισμένη να γυρίσει το αρνητικό σκορ και να βάλει τις βάσεις για την συνέχεια. Πήρε προβάδισμα στο σκορ τριών πόντων έπειτα από τρίποντο του Σάκοτα, κάνοντας το σκορ 28-25. Στη συνέχεια όμως η Βασίλισσα κόλλησε καταφέρνοντας η Μπαϊρόιτ, να αντιστρέψει το σκορ και να καταφέρει να προηγείται στο ημίχρονο του αγώνα με 33-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασίλισσα μπήκε δυνατά αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει και πολύ την εικόνα της στο ματς, αφού κάποια στιγμή η Μπαϊρόιτ είχε αποκτήσει μια διαφορά 12 πόντων με σκορ 40-52. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε σημάδια ζωής κάνοντας ένα σερί 6-0 και κάνοντας 49-56 το σκορ, αλλά ο δαιμονιώδης Γιορκ των Γερμανών ανέβαζε το σκορ για την ομάδα του τελειώνοντας την τρίτη περίοδο με 57-66.

Στην τέταρτη περίοδο η Ένωση ήξερε απ’ την αρχή ότι πρέπει να γυρίσει το κλίμα, για να μπορούσε να της δώσει τη νίκη. Με ηγέτες τον Ντούσαν Σάκοτα, τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, τον Μάνι Χάρις και τον Βασίλη Ξανθόπουλο κατάφερε να μπει για τα καλά στο ματς φτάνοντας την διαφορά στον έναν πόντο με σκορ 75-76. Η Βασίλισσα αποφασισμένη πλέον για να γυρίσει το ματς, το κατάφερε και με ένα μεγάλο τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα σφράγισε τη νίκη με 83-81.

Όμως για να κλειδώσει την πρόκριση έπρεπε να τελειώνουν και τα άλλα δυο ματς που ενδιέφεραν την Ένωση, το Στρασβούργο επικράτησε της Μπάνβιτ στην Τουρκία με 63-80, ενώ στην Ιταλία εξελίχθηκε σε θρίλερ η νίκη της Βενέτσιας με την Εστουντιάντες, που επικράτησε σε 92-91

Η Βασίλισσα πήρε με ένα «χιτσκοκικό» φινάλε την πρόκριση της στους «16» της διοργάνωσης, Basketball Champions League, αλλά θα πρέπει να αλλάξει την εικόνα της, αν θέλει να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

OI ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Τσάλικ (Πολωνία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 5 (7 ασίστ), Χάρις 23 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20, Βασιλόπουλος 5, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές).

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 2 (5 ασίστ), Κοξ 2, Λίνχαρτ 11 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρεθ 3, Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4 (5 ριμπάουντ), Αμέιζ 7, Μπρουκς 14 (9 ριμπάουντ), Γιορκ 18, Μάρεϊ 8.